11 aprel 2005-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyində Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun İcraçı Direktoru, Mineral Ehtiyatların Hasilatı Sənayesində Şəffaflıq Təşəbbüsü üzrə Komissiyanın sədri Samir Şərifov xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun iştirakı ilə Azərbaycanda fəaliyyət göstərən diplomatik korpus rəhbərləri (34 səfirlik və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri) üçün “Azərbaycan və Mineral Ehtiyatların Hasilatı Sənayesində Şəffaflıq Təşəbbüsü ” mövzusunda brifinq keçirib.
Brifinq zamanı S. Şərifov tərəfindən verilmiş təqdimatda Azərbaycanın MHŞT-ə qoşulmasının tarixi, Təşəbbüsün Azərbaycanda tətbiqinə dair MHŞT üzrə Komissiya tərəfindən xüsusi mexanizmin hazırlanması, MHŞT üzrə Hökumət Komissiyası, xarici və yerli hasilat (neft və qaz) şirkətləri və “Mədən Sənayesində Şəffaflığın Artırılması” (qeyri-hökumət təşkilatları) Koalisiyası arasında MHŞT-nin həyata keçirilməsi ilə bağlı Memorandumun imzalanması, dünyada ilk dəfə olaraq Azərbyacanda MHŞT üzrə hesabatların açıqlanması, MHŞT-nin Azərbaycanda tətbiqi prosesinin dünyanın aparıcı ölkələrinin liderləri tərəfindən bəyənilməsi, Azərbaycanın bu sahədə öz təcrübəsini digər ölkələrlə bölməyə hazır olması barədə brifinq iştirakçılarına məlumat verilmişdir.

EITI briefing for senior members of diplomatic corps
Executive Director of the State Oil Fund, the Chairman of the National Committee on Extractive Industries Transparency Initiative (EITI)Mr. Samir Sharifov held briefing“Azerbaijan and EITI” on April 11, 2005 hosted by the Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov for senior members of diplomatic corps (34 embassies and international organisations were presented) at the Ministry of Foreign Affairs.
In his presentation Mr. Sharifov informed the briefing participants on history of Azerbaijan’s joining to EITI, developing credible implementation mechanism by the National Committee on EITI, signing of the Memorandum of Understanding (MOU) between the National Committee on EITI, foreign and local extractive industry (oil and gas) companies and the non-governmental organizations’ Coalition for Increasing Transparency in the Extractive Industries, and disclosure of the first EITI reports in the world by the Government of Azerbaijan. He also pointed out that the achievements of Azerbaijan’s EITI process were commended by heads of leading countries in the world. He concluded his presentation by announcing Azerbaijan’s readiness to share its expertise to help EITI implementation globally.