Hazırki press-reliz MHŞT üzrə Komissiya, mineral ehtiyatların hasilatı sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlər, habelə qeyri-hökümət təşkilatlarının Koalisiyası tərəfindən birgə hazırlanmışdır.
"Təbii Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşgul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbusu(MHŞT, Təşəbbüs)" adı altında 2003-cü il iyunun 17-də Londonda keçirilmiş konfransdan irəli gələn öhdəliklərin yerinə yetirilməsini təmin etmək məqsədilə Azərbaycan höküməti tərəfindən yaradılmış MHŞT üzrə Komissiya beynəlxalq nüfuza malik Deloyt ənd Tuş Şirkəti tərəfindən yoxlanılmış Azərbaycan Respublikası Hökümətinin mədən hasilatı sənayesində əldə etdiyi məcmu daxilolmaları barədə ilk hesabatlarını (2003-cü il üzrə illik və 2004-cü ilin ilk 6 ayı üzrə bəyannamələrini) bu gün açıqlamışdır. Dərc edilən hesabatlara eyni zamanda mineral hasilat sənayesində fəaliyyət göstərən şirkətlərin təqdim etdikləri fərdi hesabatların təhlili əsasında qeyd olunan audit şirkətinin verdiyi rəylər də daxildir.
Dərc olunmuş hesabat Şəffaflıq Təşəbbüsü çərçivəsində dünyada ilk dəfə olaraq hökümət tərəfindən hazırlanmış mineral ehtiyatların hasilatı üzrə sənaye sahələrindən məcmu gəlirlər barədə hesabat olmaqla bərabər, Azərbaycan hökümətinin Təşəbbüslə bağlı üzərinə götürdüyü öhdəliklərin tam yerinə yetirildiyini təsdiq edir.
Şəffaflıq Təşəbbüsü çərçivəsində təqdim olunmuş hesabatların dərc olunması Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə Komissiya ilə, Azərbaycanın hasilat (neft və qaz) sənayesində fəaliyyət göstərən yerli və xarici şirkətlər və 32 qeyri-hökumət təşkilatının (QHT) təmsil olunduğu Mədən Sənayesində Şəffaflığın Artırılması Koalisiyası arasında imzalanmış 24 noyabr 2004-cü il tarixli Qarşılıqlı Anlaşma haqqında Memorandumun icrasının davamını təşkil edir. Memorandumum imzalanması ilə Təşəbbüsün Azərbaycan Respublikasında həyata keçirilməsi mexanizmi müəyyən edilmiş, onu imzalayan bütün tərəflər üçün tətbiqetmə çərçivəsi formalaşmışdır.
Olkənin hesabatı, eləcə də audit şirkətinin rəyi artıq Dövlət Neft Fondunun, habelə MHŞT üzrə Katiblik funksiyalarını yerinə yetirən Böyük Britaniyanin Beynəlxalq Inkişaf Nazirliyininvə QHT-lərin təmsil olunduğu Mədən Hasilatında Şəffalığın Artırılması Koalisiyasının internet səhifələrində yerləşdirilmişdir.
MHŞT üzrə Komissiyanın sədri Samir Şərifov bununla bağlı qeyd etdi: "Hökümət tərəfindən mədən hasilatı sənayesində əldə etdiyi məcmu daxilolmaları barədə hesabatlarının (bəyannamələrinin) təqdim olunması və bu hesabatların, habelə mineral hasilat sənayesi sahələrində fəaliyyət göstərən şirkətlərin fərdi hesabatlarının yoxlanılması əsasında beynəlxalq nüfuza malik audit şirkəti tərəfindən verilmiş rəylərin mətbuatda dərc edilməsi Şəffaflıq Təşəbbüsünün Azərbaycan tərəfindən sözdə deyil əməli ilə dəstəkləndiyini nümayiş etdirir. Bu, mineral ehtiyatların hasilatı üzrə sənaye sahələrindən əldə olunan gəlirlərin şəffaf idarə edilməsi, habelə bu prosesə vətəndaş cəmiyyətinin də cəlb olunması üzrə Azərbaycan höküməti tərəfindən aparılan siyasətin əyani bir sübutudur ".
Yerli şirkətlər adından Dövlət Neft Şirkətinin(ARDNŞ) Prezidenti Natiq Əliyev tərəfindən bildirildi: "Yeni neft strategiyasının müvəffəqiyyətlə yerinə yetirilməsi sayəsində ARDNŞ dünyada aparıcı neft şirkətlərindən biri və birgə layihələrin həyata keçirilməsində etibarlı biznes tərəf müqabili kimi tanınmışdır. Bizim növbəti məqsədimiz, fəaliyyətimizi beynəlxalq standartlara cavab verən hesabatlıq və şəffaflıq standartlarına uyğun həyata keçirən şirkət kimi təsdiq etməkdir. Mən inanıram ki, bu istiqamətdə bizim tərəfdən atrıq çox vacib addımlar atılmış və gələcəkdə QHT-lərlə əməkdaşlıqda bu məqsədə çatmaq üçün əlimizdən gələni edəcəyik"
Xarici şirkətlər adından Devid Vudvord qeyd etdi ki, "Biz Azərbaycan tərəfindən Şəffaflıq çərçivəsində ilk hesabatların dərc olunmasını alqışlayır və bu Böyük Britaniya hökümətinin irəli sürdüyü Şəffaflıq Təşəbbüsü üzrə dünyada ilk belə nailiyyətdir. Audit şirkəti tərəfindən yerinə yetirilmiş hesabatların yoxlanılması prosesini rəğbətlə qarşılayırıq. Dünyada birinci dəfə bu kimi ilk hesabatlar təqdim olunduğundan, biz əminik ki, bu prosesi gələcəkdə daha da inkişaf etdirə bilərik, lakin eyni zamanda Azərbaycan Hökümətinin neft şirkətləri və vətəndaş cəmiyyəti ilə effektiv və məhsuldar əməkdaşlığı sahəsində əldə olunmuş nailiyyətin nə qədər vacib olduğunu nəzərdən qaçırmamalıyıq".
Qeyri-hökümət təşkilatlarının koalisiyası adından Sevgim Rəhmanov tərəfindən qeyd olundu ki, Şəffaflıq Təşəbbüsü çərçivəsində ilk hesabatın dərc edilməsi ilə mineral ehtayatların hasilatı sənayesində şəffaflığın təmin olunması istiqamətində irəliyə doğru əhəmiyyətli addım atılmışdır. Bu prosesin gələcəkdə daha da təkmilləşdirilməsi üçün biz həm hökümət, həm də hasilat sənaye sahələrində fəaliyyət göstərən şirkətlərlə birgə işimizi davam etdirməyə hazır olduğumuzu bildiririk.
Azərbaycan Respublikası Hökümətinin mədən hasilatı sənayesində əldə etdiyi məcmu daxilolmaları barədə hesabat Hesabat dövrü: 2003-cü il (illik)
Azərbaycan Respublikasının Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Senaye Sahələrində Şəffafliq Təşəbbüsü Komissiyası ( Müstəqil Mühasiblərin Rəyi) - 31 dekabr 2003
Azərbaycan Respublikası Hökümətinin mədən hasilatı sənayesində əldə etdiyi məcmu daxilolmaları barədə hesabat Hesabat dövrü: 2004-cü ilin yanvar-iyun ayları üzrə (altı aylıq)
Azərbaycan Respublikasının Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Senaye Sahələrində Şəffafliq Təşəbbüsü Komissiyası ( Müstəqil Mühasiblərin Rəyi) - 30 iyun 2004-cü il tarixdə bitən altı ay üzrə

15 Mar 2005 11:00:00
This Press release is jointly prepared by Committee on EITI, Extractive Industry Companies and Non-Governmental Organizations (NGOs) Coalition for Increasing Transparency in the Extractive Industries of Azerbaijan.
The Committee on Extractive Industries Transparency Initiative ("EITI") established by the government of Azerbaijan to implement its obligations taken at the conference on EITI held in June 2003 in London, today announced the publication ofthe Government’s first EITI reports (2003 annual assertion and 2004 first 6-months assertion) audited by Deloitte & Touche, the independent Aggregator. The published documents also include the Aggregator’s opinion based on individual submissions of independent extractive industry companies participating in the EITI process.
This marks the first ever aggregated government transparency report in the world and implementation of the Azerbaijan Government’s commitment to EITI.
The publication of Azerbaijan’s EITI reports follows the signing of a Memorandum of Understanding ("MOU") on November 24, 2004 between the Government of Azerbaijan, foreign and local extractive industry companies and a coalition of some 32 local Non-Governmental Organisations ("NGO’s") for Increasing Transparency in Extractive Industries to implement EITI in Azerbaijan. The MOU set out a clear and independent process for the implementation of EITI in Azerbaijan and since its signing has served as the framework for implementation efforts by all parties.
The full report as well as the Aggregator’s opinion on the document has already been disclosed on theState Oil Fund (SOFAZ)and theEITI Secretariat of the UK Department for International Development (DFID)andthe Non-Governmental Organizations (NGOs) Coalition for Increasing Transparency in the Extractive Industries of the Republic of Azerbaijan
Samir Sharifov, Chairman of the Committee on EITI, said: "Publication of the first report on the Government revenues from the extractive sector that was prepared by a reputable international firm on the basis of examination of government’s assertion and extractive sector companies’ individual reports has become another clear demonstration of Azerbaijan’s full support to EITI process not in words but in deeds. It has evidenced continued commitment of the authorities of Azerbaijan to transparent management of revenues accruing from extractive sector and to encouraging active involvement of civil society in this process".
Speaking on behalf of local extractive industry companies Natig Aliyev, President of SOCAR, said "Thanks to successful realization of new oil strategy, SOCAR has obtained the recognition as one of the leading oil producing companies in the world and reliable business partner in joint projects. Our next task is to prove ourselves as a company which conducts its business in compliance with internationally accepted standards of reporting and transparency of financial and commercial operations.
I believe that in our country we have already taken very important steps in this direction and in future in cooperation with the NGOs we will do our best to achieve our goal".
Speaking on behalf of foreign oil companies David Woodward, Associate President of BP, said: ''We welcome the publication of the first reports for Azerbaijan which is a world first for the broader implementation of the UK Government’s EITI initiative. We are satisfied with the independent process implemented by the Aggregator. As these are the first reports of these kind in the world there will, I'm sure, be ways in which we can improve the process further, but this should not detract from the importance of what has been achieved by the Azerbaijan Government working effectively and efficiently with oil companies and civil society''.
Sevgim Rahmanov speaking on behalf of the NGO coalition stated "A significant step forward has been made towards promoting transparency in extractive industries in Azerbaijan by publication of the EITI first report. We look forward to working with both the Government and extractive sector companies for further improvements in the process".
The Committee on the Extractive Industries Transparency Initiative of the Republic of Azerbaijan ( Independent Accountants Report) For the year ended 31 December 2003»
Report of the Government of the Republic of Azerbaijan (host government) about aggregated receipts from the extractive industries Reporting period January- June 2004 (semi-annual)
The Committee on the Extractive Industries Transparency Initiative of the Republic of Azerbaijan ( Independent Accountants Report) For the six months ended 30 June 2004»
Report of the Government of the Republic of Azerbaijan (host government) about aggregated receipts from the extractive industries Reporting period 2003 (annual)