Azərbaycan Respublikası hökumətinin Azərbaycanın hasilat (neft və qaz) sənayesində fəaliyyət göstərən yerli və xarici şirkətlərdən daxiolmaları barədə (2003-cü il və 2004-cü ilin 6 ayı üzrə) hesabatlar Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə Komissiyanın üzvləri tərəfindən Komissiyanın iclasında müzakirə edilərək təsdiq olunduqdan sonra 2005-cü il yanvarın 25-də Deloyt ənd Tuş şirkətinə göndərilmişdir.
Hesabatların Deloyt ənd Tuş şirkətinə təqdim olunması MHŞT üzrə Komissiya, Azərbaycanın hasilat (neft və qaz) sənayesində fəaliyyət göstərən yerli və xarici şirkətlər və qeyri hökumət təşkilatlarının Mədən Sənayesində Şəffaflığın Artırılması Koalisiyası arasında imzalanmış Qarşılıqlı Anlaşma Memorandumuna uyğun olaraq həyata keçirilir. Azərbaycanın neft və qaz sənayesində fəaliyyət göstərən yerli və xarici şirkətlər də Azərbaycan Respublikası hökumətinə ödənişləri barədə hesabatlarını fərdi olaraq hökumətin hesabatı ilə tutuşdurulması məqsədilə Deloyt ənd Tuş şirkətinə təqdim edəcəklər. Azərbaycanın hasilat sənayesində fəaliyyət göstərən yerli və xarici şirkətlərin Azərbaycan Respublikası hökumətinə ödənişləri və Azərbaycan Respublikası hökumətinin yerli və xarici şirkətlərdən daxiolmaları barədə hesabatları tutuşduraraq təhlil edəcək audit şirkətinin seçilməsi məqsədilə keçirilmiş müsabiqənin qalibi elan olunmuş Deloyt ənd Tuş şirkəti öz rəyini bir ay ərzində açıqlamalıdır.

The report of the Government of the Republic of Azerbaijan about aggregated receipts from the extractive industry companies are submitted on January 25, 2005 to Deloitte & Touche after being discussed and approved by the members of the governmental Committee on Extractive Industries Transparency Initiative (EITI). The report covers 2003 and first six month of the year 2004.
Deloitte and Touche, Azerbaijan was selected on a competitive basis to collate reports to be submitted by the government and extractive sector companies as per the Memorandum of Understanding signed between the governmental Committee on EITI, foreign and local extractive industry companies (oil and gas) and the NGOs’ Coalition for Increasing Transparency in Extractive Industries to implement EITI in Azerbaijan. The oil and gas companies, which are signatories of MOU are also to submit their individual reports on their payments to the Government of Azerbaijan to Deloitte and Touche, Azerbaijan by January 25th.