Azərbaycan beynəlxalq Şəffaflıq Təşəbbüsü üzrə İdarə Heyətinə üzv seçilmişdir
2006-cı il oktyabrın 16-da Norveçin paytaxtı Oslo şəhərində Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə 3-cü beynəlxalq konfrans öz işinə başlamışdır. Konfransda Azərbaycandan nümayəndə heyəti iştirak etmişdir. Neft Fondunun İcraçı Direktoru Şahmar Mövsümov Azərbaycanın Şəffaflıq Təşəbbüsünün tətbiqi sahəsində fəaliyyətinə dair çıxış etmiş və ölkəmizin öz təcrübəsini digər dövlətlərlə bölüşməyə hazır olduğunu bəyan etmişdir. Konfransda çıxış edən digər iştirakçılar Azərbaycanın Təşəbbüsün həyata keçirilməsində əldə etdiyi uğurları yüksək qiymətləndirdiklərini bildirmişlər.
Şəffaflıq Təşəbbüsünə beynəlxalq dəstəyin təmin olunması və Təşəbbüsün fəaliyyətinin koordinasiya edilməsi məqsədilə İdarə Heyətinin yaradılması qərara alınmışdır.
Konfransın qərarına əsasən, İdarə Heyətinə 8 ölkənin üzvlüyü təsdiq olunmuşdur. Onlardan 5-i Şəffaflıq Təşəbbüsünü tətbiq edən ölkələr - Azərbaycan, Qvineya, Qabon, Qırğızıstan Respublikası və Nigeriya, 3-ü isə Təşəbbüsü dəstəkləyən ölkələr- ABŞ, Böyük Britaniya və Almaniyadır. Bundan başqa, İdarə Heyətində beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatlarının, hasilat sənayesi şirkətlərinin və investisiya şirkətinin nümayəndələri də təmsil olunacaqlar.
Şəffaflıq Təşəbbüsünü beynəlxalq səviyyədə ilk olaraq həyata keçirən və Təşəbbüs üzrə neft gəlirlərinə dair artıq 4 hesabat açıqlamış Azərbaycanın İdarə Heyətinə üzv təsdiq olunması ölkənin Təşəbbüsün tətbiqində dünya ölkələri arasında aparıcı rolunu bir daha nümayiş etdirdi.

Azerbaijan affirmed as EITI Board member
The 3rd international Extractive Industries Transparency Initiative Conference opened October 16, 2006 in Oslo, Norway. Azerbaijan delegation took part at the conference. In his address about implementation of EITI in Azerbaijan Shahmar Movsumov, the Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan asserted that Azerbaijan government was ready to share its expertise with other countries. Addressing the conference other participants hailed Azerbaijan’s success on implementation of EITI.
The conference concluded establishment of the multisakeholder Board to manage EITI at the international level and to oversee the future operation of EITI. The EITI Board will consist of 5 representatives of implementing countries – Azerbaijan, Guinea, Gabon, Kyrgyzstan and Nigeria and 3 of supporting countries- the US, United Kingdom and Germany. Moreover, civil society organizations, extractive industry companies and an investment company will also be the members of the Board.
Azerbaijan’s membership in the EITI Board corroborates the country’s leading role in implementation of EITI as a pilot country, which has already published 4 EITI reports.