Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsünün (MHŞT) Azərbaycanda tətbiqinə dair Memorandumu imzalamış tərəflərin – MHŞT üzrə hökumət Komissiyası, Azərbaycanda hasilat sənayesi ilə məşğul olan yerli və xarici şirkətlər və qeyri-hökumət təşkilatlarının Mədən Sənayesində Şəffaflığın Artırılması Koalisiyası – nümayəndələrindən ibarət Seçim Qrupunun 2006-cı il sentyabrın 8-də keçirilmiş iclasında MHŞT üzrə beşinci hesabat mərhələsinə start verilmişdir.
Seçim Qrupunun üzvləri 2006-cı ilin birinci yarısını əhatə edəcək hesabatların təhlil edilərək tutuşdurulması üçün audit şirkətinin seçilməsi məqsədilə keçiriləcək müsabiqədə iştiraka dair Azərbaycanda fəaliyyət göstərən və dünyada tanınmış nüfuzlu beynəlxalq audit şirkətlərinə bildiriş göndərilməsini qərara almışlar.

The fifth reporting cycle on implementation of Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) in Azerbaijan was launched on September 8, 2006 at the meeting of the Selection Group, which was established in accordance with the Memorandum of Understanding signed between the governmental Committee on EITI, foreign and local extractive industry companies (oil and gas) and the NGOs’ Coalition for Increasing Transparency in Extractive Industries to implement EITI in Azerbaijan. The Group decided to send invitations to bid to the Azerbaijan offices of the world-renown international audit companies.
An audit company will be selected to collate the 2006 semi-annual reports submitted by the Azerbaijan government and oil and gas companies in accordance with the EITI implementation mechanism in Azerbaijan.