2006-cı il 31 avqust - 1 sentyabr tarixlərində Almaniyanın Bonn şəhərində Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə 2006-cı ilin oktyabr ayında Norveçin paytaxtı Oslo şəhərində keçiriləcək 3-cü beynəlxalq konfransa hazırlıqla bağlı işğüzar toplantı keçirilmişdir. Neft Fondunun İcraçı Direktoru Şahmar Mövsümov toplantıda iştirak etmişdir. Toplantı zamanı MHŞT üzrə Beynəlxalq Məsləhətçi Qrupun Oslo Konfransında təqdim edəcəyi hesabatın layihəsi müzakirə olunmuşdur. Hesabat layihəsi çərçivəsində toplantı iştirakçıları MHŞT-ə qoşulmuş ölkələrdə bu Təşəbbüsün tətbiqinin təsdiqi, MHŞT üzrə İdarə Heyətinin yaradılması, İdarə Heyətinin Katibliyininin strukturu və yerləşəcəyi məkan məsələlərini müzakirə etmişlər. Toplantıda ABŞ hökumətinin, Böyük Britaniyanın Beynəlxalq İnkişaf Nazirliyinin, Almaniya İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Nazirliyinin, Fransa, Hollandiya və Norveç Xarici İşlər Nazirliklərinin, Nigeriyanın Minerallar Nazirliyinin, Dünya Bankının, Beynəlxalq Valyuta Fondunun, BP, Şevron, Petrobras, Anqlo Amerikan şirkətlərinin, habelə Global Witness və Açıq Cəmiyyət İnstitutu kimi beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri də iştirak edib.
Oslo Konfransında Şəffaflıq Təşəbbüsünə beynəlxalq dəstəyin təmin olunması məqsədilə yaradılacaq İdarə Heyətinin formalaşması məsələsi müzakirə ediləcək. İdarə Heyətində MHŞT-ni tətbiq edən 5 ölkənin nümayəndəsinin, eləcə də Təşəbbüsə dəstək olan 3 ölkənin, 5 qeyri-hökumət təşkilatlarının, 5 hasilat sənayesi və 1 investisiya şirkətinin nümayəndələrinin təmsilçiliyi nəzərdə tutulub. Oslo Konfransında Şəffaflıq Təşəbbüsünün tətbiqində lider ölkə olan Azərbaycanın İdarə Heyətinə üzvlüyünün təsdiqi gözlənilir.
İdarə Heyəti MHŞT-nin gələcək fəaliyətinin koordinasiya edilməsi məqsədilə yaradılacaq. İdarə Heyətinin əsas funksiyaları MHŞT-nin ümumi inkişafına, strateji istiqamətinə, Təşəbbüsün tətbiqinin effektivliyinə nəzarəti təmin etmək və bu məsələlər üzrə tövsiyələr hazırlayaraq MHŞT üzrə növbəti beynəlxalq konfransa təqdim etməkdir.

EITI workshop held in Bonn
The Extractive Industries Trasparency Initiative workshop “Towards EITI Conference in Oslo 2006” was held on August 31-September 1, 2006 in Bonn, Germany. Shahmar Movsumov, the Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan participated at the workshop.
Reviewing the draft report by the EITI International Advisory Group, which is to be submitted to the 3rd international EITI Conference to be held in Oslo, the meeting participants discussed the issues of validation of EITI implementation, establishment of the multisakeholder Board supported by EITI Secretariat to manage EITI at the international level, structure and place of the Secretariat. Senior representatives of the US government, Department of International Department of the United Kingdom, Ministries of Foreign Affairs of Norway, Netherlands and France, Ministry of Solid Minerals Development of Nigeria, World Bank, IMF, Chevron, BP, Petrobras, Anglo-American and local and international non-governmental institutions such as Open Society Institute, Global Witness and others took part at the workshop.
The Oslo Conference will consummate the establishment of the EITI Board, which will consist of 5 representatives of implementing countries, 3 of supporting countries, 5 of civil society organizations, 5 companies or company associations and 1 investment company. Being a pilot country in impelementation of EITI Azerbaijan is to be elected as a member of the Board.
The Board will be established to oversee the future operation of EITI. The Board will have responsibility for the overall development, strategic direction, and credibility of EITI, and will make recommendations on these issues for agreement by the EITI Conference, through a written report to the Conference. The Board will also oversee and direct the work of the EITI Secretariat.