10 Feb 2006 11:00:00
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu bildirir ki, 2005-ci il ərzində Neft Fondunun büdcə gəlirləri 660,0 milyon manat, büdcə xərcləri isə 233,0 milyon manat təşkil etmişdir.
2005-ci il ərzində Dövlət Neft Fondunun neft sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 567,3 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin satışından 542,6 milyon manat, neftin Bakı-Supsa ixrac boru kəməri vasitəsi ilə Azərbaycan Respublikasının ərazisi ilə ötürülməsi üçün tranzit haqqından 15,6 milyon manat, bonus ödənişlərindən 0,9 milyon manat , akrhesabı ödənişlərdən isə 8,2 milyon manat təşkil etmişdir. Xarici sərmayəçilər tərəfindən təhvil verilmiş aktivlərdən isə 1,5 milyon manat gəlir əldə edilmişdir. Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin sabitləşdirmə hesabından ARDNF-ə daxilolmalar 63, 3 milyon manat təşkil etmişdir. Ötən il ərzində Neft Fondunun vəsaitlərinin idarə olunmasından əldə olunan gəlir 27,9 milyon manata bərabər olmuşdur.
Hesabat ili ərzində ərzində Neft Fondunun 2005-ci il büdcəsinin icrası çərçivəsində 40,4 milyon manat qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə, 41,0 milyon manat Bakı-Tbilisi-Ceyhan Əsas Ixrac Boru kəməri layihəsində Azərbaycan Respublikasının iştirak payının maliyyəşdirilməsinə yönəldilmiş, 150,0 milyon manat isə dövlət büdcəsinə transfer edilmişdir. 2005-ci ildə Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 1,6 milyon manat olmuşdur.
Ötən il ərzində Neft Fondunun büdcədənkənar xərcləri və ödənişləri 91,9 milyon manat, o cümlədən Fondun valyuta aktivlərinin yenidən qiymətləndirilməsi ilə bağlı xərcləri 88,4 milyon manat, dövlət büdcəsinə köçürülmüş mənfəət vergisinin miqdarı isə 3,5 milyon manat təşkil etmişdir.
2005-ci ildə Fondun vəsaitlərinin idarə edilməsi üzrə gəlirlilik – hesabat valyutasi üzrə (Azərbaycan manatı) -5.69% , baza valyutasi üzrə (ABŞ dollari) isə 2,79% təşkil etmişdir.
2005-ci il yanvarın 1-ə Fondun aktivləri 1 280,4 manata (təqribən 1 394 milyon ABŞ dolları) bərabər olmuşdur.

Budget revenues of the State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-December, 2005 reached 660, 0 million manats-AZN, while budget expenditures constituted AZN 233,0 million.
Revenue of AZN 567,3 mln. was received from implementation of oil and gas agreements including AZN 542,6 mln. from the sale of profit oil, AZN 15,6 mln. as transit fees, AZN 0,9 mln. as bonus payments, AZN 8,2 mln. as acreage payments and AZN 1,5 mln. from sale of assets received from foreign companies under oil agreements. The revenues from managing assets of the Fund for the reporting period amounted to AZN 27, 9 mln.. In addition, AZN 63,3 mln. was transferred to the Fund by the Ministry of Finance from the special stabilization account it has created to accumulate higher oil price tax surplus.
Expenditures of the Fund in the amount of AZN 40,4 mln. were directed to finance, as per 2005 budget of the Fund, building of housing and improvement of socio-economic condition of refugees and internally displaced persons. AZN 41,0 mln. was utilized for the financing of AzBTC Co.’s share in Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline project and AZN 150,0 mln. was transferred to the State Budget. The Fund's administrative and operating expenses in 2005 were AZN 1,6 mln.
The Fund's extra-budgetary expenditures and payments in 2005 were AZN 91, 9 mln.), including asset revaluation expenses of AZN 88, 4 mln). The Fund paid out AZN 3, 5 mln. as profit tax.
Net return on the Fund’s assets in 2005 constituted -5.69% in the Fund’s reporting currency (AZM) and 2.79 % in the Fund’s base currency (USD).