2006-cı il fevralın 16-da Nigeriyanın paytaxtı Abuca şəhərində Mineral Ehtiyatlarının Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə Beynəlxalq Məsləhətçi Qrupun (BMQ) növbəti toplantısı keçirilib. Azərbaycan hökumətini BMQ-də təmsil edən Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun İcraçı Direktoru, MHŞT üzrə hökumət Komissiyasının sədri cənab Samir Şərifov toplantıda iştirak edib.
Toplantının əsas müzakirə mövzusu MHŞT-nin Təşəbbüsə qoşulmuş ölkələrdə həyata keçirilməsinin qiymətləndirilməsi və təsdiqidir. Azərbaycan MHŞT-nin tətbiqi üzrə dünyada pilot ölkə olduğu üçün, prosesin qiymətləndirilməsində də pilot ölkə olmağı öz üzərinə götürüb. Artıq Azərbaycanda MHŞT-nin tətbiqi üzrə Memorandum tərəflərini təmsil edən İşçi qrupun üzvləri Böyük Britaniyanın İnkişaf Nazirliyi tərəfindən hazırlanmış xüsusi qiymətləndirmə bülletenləri üzrə ilkin qiymətləndirmə prosesini həyata keçiriblər.
BMQ-nin növbəti toplantısı aprelin 5-də Bakıda keçiriləcək. BMQ-nin yaradılması barədə qərar Şəffaflıq Təşəbbüsü üzrə 2-ci London konfransında (17 mart, 2005-ci il) verilib və MHŞT-ə qoşulmuş ölkələrə Təşəbbüsü həyata keçirməkdə köməklik göstərmək və yeni ölkələrin Təşəbbüsə qoşulmasını təmin etmək məqsədi daşıyır. Böyük Britaniyanın Beynəlxalq İnkişaf Nazirliyinin koordinatorluğu ilə yaradılmış 16 nəfərdən ibarət qrupa inkişaf etmiş ölkələrin, mineral ehtiyatlarla zəngin və Şəffaflıq Təşəbbüsünü tətbiq etmiş ölkələrin, hasliat sənayesində fəaliyyət göstərən şirkətlərin və qeyri-hökumət təşkilatının təmsilçiləri daxildir. Britaniya hökuməti Dünya Bankı və Beynəlxalq Valyuta Fondu ilə birlikdə BMQ-də müşahidəçi və katiblik funksiyalarını həyata keçirir.

16 Feb 2006 11:00:00
On January 16, 2006, the next meeting of the International Advisory Group (IAG) to the Extractive Industries Transparency Initiative was held in Abuja, Nigeria. Mr. Samir Sharifov, the Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan, Chairman of the EITI National Committee and member of the IAG represented Azerbaijan government at the meeting.
The members of the IAG convened to discuss validation process of EITI implementation in the countries, which has joined EITI. Being a pilot country in implementation of EITI Azerbaijan has pledged to be a pilot validating EITI implementation as well. The parts to Memorandum on implementation of EITI in Azerbaijan have initially validated the implementation of EITI in the country, filling the draft EITI validation matrix prepared by the Department for International Development of the United Kingdom.
The IAG is to meet next on April 5 in Baku. The EITI London Conference March 17, 2005 established an IAG to guide the further work of the International EITI Secretariat on defining and refining proposals on the future of the EITI. IAG consists of senior representatives from countries implementing EITI, companies, NGOs, and donors. It is supported by a Secretariat based in the Department for International Development.