Bu press-reliz Azərbaycanın Mineral Ehtiyatlarının Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü üzrə Komissiya, Azərbaycanın hasilat (neft və qaz) sənayesi sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlər və qeyri-hökumət təşkilatlarının Mədən Sənayesində Şəffaflığın Artırılması Koalisiyası tərəfindən birgə hazırlanmışdır |
"Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşgul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbusu (MHŞT)" adı altında 2003-cü il iyunun 17-də Londonda keçirilmiş konfransdan irəli gələn öhdəliklərin yerinə yetirilməsini təmin etmək məqsədilə Azərbaycan höküməti tərəfindən yaradılmış MHŞT üzrə Komissiya AGN Mak audit şirkəti tərəfindən yoxlanılmış Azərbaycan Respublikası Hökümətinin mədən hasilatı sənayesində əldə etdiyi məcmu daxilolmaları barədə növbəti (üçüncü)hesabatını (2005-ci ilin yanvar-iyun ayları üzrə altı aylıq)– 2005-ci il yanvarın 27-də açıqlamışdır. Dərc edilən hesabatlara eyni zamanda hasilat (neft-qaz) sənayesində fəaliyyət göstərən şirkətlərin təqdim etdikləri fərdi hesabatların təhlili əsasında audit şirkətinin verdiyi rəy də daxildir.
Bununla da mineral ehtiyatlarının hasilatı ilə məşğul olan sənaye sahələrindən məcmu gəlirlər barədə artıq üçüncü hesabatını dərc etdirən Azərbaycan hökuməti Təşəbbüslə bağlı üzərinə götürdüyü öhdəlikləri həyata keçirməkdə davam etdiyini təsdiq etmiş oldu. Şəffaflıq Təşəbbüsü çərçivəsində təqdim olunmuş hesabatların dərc olunması Mineral Ehtiyatlarının Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə Komissiya, Azərbaycanın hasilat (neft və qaz) sənayesində fəaliyyət göstərən yerli və xarici şirkətlər və 32 qeyri-hökumət təşkilatının (QHT) təmsil olunduğu Mədən Sənayesində Şəffaflığın Artırılması Koalisiyası arasında imzalanmış 24 noyabr 2004-cü il tarixli Qarşılıqlı Anlaşma haqqında Memoranduma əsasən həyata keçirilir.
AGN Mak audit şirkətinin Rəyində deyilir: “…30 iyun 2005-ci il tarixdə bitən altı ay ərzində qəbul olunmuş ödənişlərin/daxilolmarın cədvəli ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının MHŞT Komissiyasının bəyannaməsi yuxarıda qeyd olunan tələblərə uyğun olaraq hazırlanmış, bütün əhəmiyyətli hallarda düzgün əks olunmuşdur”.
Ölkənin hesabatı, eləcə də audit şirkətinin rəyi ilə Dövlət Neft Fondunun, habeləMHŞT üzrə Katiblik funksiyalarını yerinə yetirən Böyük Britaniyanin Beynəlxalq Inkişaf Nazirliyinin və QHT-lərin təmsil olunduğu Mədən Hasilatında Şəffalığın Artırılması Koalisiyasının internet səhifələrində yerləşdirilir.
Hökumətin Şəffaflıq Təşəbbüsü üzrə üçüncü hesabatı audit (AGN Mak) şirkətinin Rəyi ilə birlikdə 16 yanvar 2006-cı il tarixində keçirilmiş iclasda Memorandum tərəflərinə təqdim olunub. Tərəflərin birgə iclasında həmçinin üçüncü hesabat dövrünün nəticələri müzakirə olunub. Müzakirələr zamanı Memorandum tərəfləri hökumətin və şirkətlərin xam neftin ABƏŞ tərəfindən Azərbaycan hökumətinə təhvil verilməsi və Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəmərinin doldurulması üçün BTC şirkətinin neftlə təmin olunması ilə bağlı birgə hesabat prosedurlarının təkmilləşdirilməsi məqsədilə əlavə səylərin göstərilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
Azərbaycan Respublikası Hökümətinin mədən hasilatı sənayesində əldə etdiyi məcmu daxilolmaları barədə hesabat Hesabat dövrü: 2005-ci ilin yanvar-iyun ayları üzrə altı aylıq
Azərbaycan Respublikasının Mineral Ehtiyatlarının Hasilatı ilə Məşğul olan Senaye Sahələrində Şəffafliq Təşəbbüsü üzrə Komissiyası ( Müstəqil Mühasiblərin Rəyi) - 30 iyun 2005

Azerbaijan discloses third EITI report
The Committee on Extractive Industries Transparency Initiative ("EITI") established by the Government of Azerbaijan to implement its obligations taken at the conference on EITI held in June 2003 in London, on 27th January, 2006 announced the release of the Government’s third EITI report (Jan-Jun 2005 assertion) audited by AGN MAK, the independent Aggregator. The release is accompanied by the Aggregator’s opinion based on individual submissions of extractive industry companies participating in the EITI process in Azerbaijan.
The publication of Azerbaijan’s third EITI report follows the signing of a Memorandum of Understanding ("MOU") on November 24, 2004 between the Government of Azerbaijan, foreign and local extractive industry companies and a coalition of some 32 local Non-Governmental Organisations ("NGO’s") for Increasing Transparency in Extractive Industries to implement EITI in Azerbaijan. The MOU set out a clear and independent process for the implementation of EITI in Azerbaijan and since its signing has served as the framework for implementation efforts by all parties.
According to the Aggregator “…Assertion of the Committee on the EITI of the Republic of Azerbaijan, that the schedule of payments/allocations received during the 6 months period ended 30 June 2005 is prepared in accordance with the aforementioned requirements, is fairly stated in all material respects”.
The full report as well as the Aggregator’s opinion on the document has already been disclosed on the State Oil Fund (SOFAZ)and the EITI Secretariat of the UK Department for International Development (DFID) and the Non-Governmental Organizations (NGOs) Coalition for Increasing Transparency in the Extractive Industries of the Republic of Azerbaijan.
The release of the Government’s third EITI report together with the Aggregator’s opinion follows presentation of the documents to the MOU parties on 16th January, 2006 and discussion on the outcomes of the reporting cycle. During the discussion signatories to MOU agreed that the Government and the extractive industry companies ought to devote additional effort for developing unified reporting procedures for handover and acceptance of crude oil from AIOC to the Government of Azerbaijan and provision of oil to BTC Company for line filling.
Report of the Government of the Republic of Azerbaijan (host government) about aggregated receipts from the extractive industries Reporting period January- June 2004 (semi annual)
The Committee on the Extractive Industries Transparency Initiative of the Republic of Azerbaijan ( Independent Accountants Report) For the year ended 30 June 2005