Dövlət Neft Fondunun aktivlərinin həcmi 2 milyard ABŞ dollarını keçdi
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondu bildirir ki, Fondun aktivlərinin həcmi ilk dəfə olaraq 2 milyard ABŞ dolları səviyyəsini keçmiş və 3 avqust 2007-ci il tarixinə Fondun vəsaiti 2 064,3 milyon ABŞ dolları təşkil etmişdir.
Milli Neft Strategiyasının uğurla reallaşması sayəsində karbohidrogen ehtiyatlarının xarici şirkətlərlə birgə istismarı və ixracı ildən ilə genişlənir və bunun sayəsində dövlətimizin valyuta potensialı, o cümlədən Dövlət Neft Fondunun vəsaiti günbəgün artır. 2001-ci ildə Neft Fondunun açılış balansı 270 milyon ABŞ dolları təşkil etdiyi halda, hazırda Fondun vəsaitinin 2 milyard səviyyəsini keçməsi məhz milli liderimiz Heydər Əliyevin banisi olduğu neft strategiyasının uğurlu nəticəsi kimi qiymətləndirilməlidir.
Eyni zamanda, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində ölkənin iqtisadi inkişafının sürətləndirilməsində, mühüm sosial-iqtisadi problemlərin həllində, habelə strateji əhəmiyyətli dövlət proqramları və layihələrin maliyyələşdirilməsində Dövlət Neft Fondunun rolu ildən-ilə daha da artır. Belə ki, 2001-2007-ci illər ərzində Fondun 2,5 milyard ABŞ dolları məbləğində vəsaiti hesabına sosial-iqtisadi inkişaf layihələri və dövlət proqramları maliyyələşdirilmiş, habelə dövlət büdcəsinə transfertlər edilmişdir.

SOFAZ assets exceed 2 billion USD
The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan announces that as of August 3, 2007 current assets of the State Oil Fund reached 2064,3 million US dollars having for the first time exceeded 2 billion US dollars level.
As a result of successful implementation of the National Oil Strategy, export of hydrocarbon reserves is expanding each year, and thus, contribute to the increase of the state financial reserves. Current increase of the Fund's assets up to 2 billion US dollars level against 270 million US dollars start up balance in 2001, shall be regarded as successful realization of the oil strategy, created by national leader Heydar Aliyev.
As a result of the measures undertaken by the President Ilham Aliyev the role of the State Oil Fund in development of the national economy, tackling of social and economic problems, as well as financing of the strategic state programs and projects grows gradually every year. Thus, during 2001-2007 the Fund spent 2,5billion US dollars to finance social and economic projects and programs, as well as made transfers to the state budget.