(2007-ci ilin yanvar-iyun aylarında gəlir və xərclər barədə açıqlama)
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu bildirir ki, 2007-ci ilin yanvar-iyun ayları ərzində Neft Fondunun büdcə gəlirləri 832,7 milyon manat, büdcə xərcləri isə 436,9 milyon manat təşkil etmişdir.
2007-ci ilin yanvar-iyun ayları ərzində Dövlət Neft Fondunun neft sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 802 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin satışından 748,7 milyon manat, akrhesabı ödənişlərdən 0,8 milyon manat, bonus ödənişlərindən 35,1 milyon manat, xarici sərmayəçilər tərəfindən təhvil verilmiş aktivlərdən 0,9 milyon manat, Azərbaycan Respublikasında istehsal edilən və ixrac olunan xam neftin kontrakt qiyməti ilə respublikadaxili topdansatış qiyməti arasındakı fərqdən isə 16,5 milyon manat təşkil etmişdir.
Ötən 6 ay ərzində Neft Fondunun vəsaitlərinin idarə olunmasından əldə olunan gəlir 30,7 milyon manata bərabər olmuşdur.
Hesabat dövrü ərzində Neft Fondunun 2007-ci il büdcəsinin icrası çərçivəsində qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə 73,9 milyon manat, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulması və Oğuz-Qəbələ zonasından Bakı şəhərinə su kəmərinin çəkilişi layihələrinin maliyyələşdirilməsi məqsədilə isə müvafiq olaraq 19,4 milyon manat və 29,9 milyon manat vəsait ayrılmışdır. Fondun 224,5 milyon manat vəsaiti dövlət büdcəsinə transfer edilmişdir. Azəri, Çıraq yataqlarının və Günəşli yatağının dərinlikdə yerləşən hissəsinin birgə işlənməsi üzrə layihədə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin iştirak payı ilə bağlı bəzi məsələlərin tənzimlənməsi ilə əlaqədar olaraq 87,6 milyon manat vəsait ödənilmişdir. 2007-ci ilin ilk 6 ayı ərzində Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 1,6 milyon manat olmuşdur.
Ötən 6 ay ərzində Neft Fondunun büdcədənkənar xərcləri Fondun valyuta aktivlərinin yenidən qiymətləndirilməsi ilə bağlı olmuş və 16,5 milyon manat təşkil etmişdir.
2007-ci il iyulun 1-ə Fondun aktivləri ilin əvvəlinə nisbətən 29,9 % artaraq 1646,7 mln. manata (1924, 2 milyon ABŞ dolları) bərabər olmuşdur.

SOFAZ Revenue and Expenditure Statement for January-June 2007
Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-June, 2007 reached 832, 7 million manats (AZN), while budget expenditures constituted AZN 436, 9 mln.
Revenue of AZN 802 mln. was received from implementation of oil and gas agreements, including AZN 748,7 mln. from the sale of profit oil, AZN 0,8 mln. as acreage payments, AZN 35,1 mln. as bonus payments, and AZN 0,9 mln. from sale of assets received from foreign companies. SOFAZ received AZN 16,5 mln. as the price difference between the contract value and domestic wholesale price of exported oil.
The revenues from managing assets of the Fund for the reporting period amounted to AZN 30,7 mln.
As per 2007 budget of the Fund, the expenditures in the amount of AZN 73,9 mln. were directed to financing of building of housing and improvement of social condition of refugees and internally displaced persons, AZN 19,4 mln. and AZN 29,9 mln. were accordingly used for financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system and financing construction of the Oghuz-Gabala-Baku water supply system. AZN 224,5 mln. were transferred to the state budget and AZN 87,6 mln. were directed to regulating some issues on the State Oil Company's share in the projects on joint using Azeri, Chirag and Guneshli oilfields. The Fund's administrative and operation expenses in six months of 2007 were AZN 1,6 mln.
The Fund's extra-budgetary expenditures in January-June 2007 were AZN 16,5 mln. due to asset revaluation expenses.
The assets of SOFAZ as at July 1st 2007 grew by 29,9 % compared to the beginning of the year and stood at AZN 1646,7 mln. (USD 1924,2 mln.).