Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondu "Dövlət xidmətində şəffaflığın, cavabdehliyin və məsuliyyətin artırılması" üzrə 2007-ci il üçün "BMT-nin Dövlət Qulluğu Mükafatı"na (UN Public Service Award) layiq görülmüşdür.
Dövlət idarəçiliyi sahəsində ən nüfuzlu mükafat hesab olunan "BMT-nin Dövlət Qulluğu Mükafatı" dünyanın müxtəlif ölkələrində dövlət qurumlarının həmin ölkələrin inkişafına verdiyi töhvənin və əldə etdikləri uğurların qiymətləndirilməsi məqsədilə BMT tərəfindən 2003-cü ildə təsis olunub. BMT Baş Assambleyasının 2003-cü il martın 7-də təsdiq etdiyi Qətnaməyə müvafiq olaraq hər il iyunun 23-ü BMT Dövlət Qulluğu Günü kimi qeyd olunur. Dövlət Neft Fondu Şərqi Avropa və MDB ölkələrinin dövlət təşkilatları arasında "BMT-nin Dövlət Qulluğu Mükafatı"na layiq görülən birinci dövlət qurumudur və Azərbaycanı mükafat uğrunda mübarizədə Qərbi Asiya regionu çərçivəsində təmsil edib.
Milli liderimiz Heydər Əliyevin uzaqgörən neft strategiyasına uyğun olaraq yaratdığı Dövlət Neft Fondu fəaliyyət göstərdiyi 7 il ərzində neft gəlirlərinin şəffaf idarə olunmasında mühüm rol oynayıb. Fondun layiq görüldüyü bu mükafata gedən yol Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycanın Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsünə qoşulmasından başlayır. Bu gün Azərbaycan artıq dünyada Şəffaflıq Təşəbbüsünü tətbiq edən ilk və lider ölkə kimi tanınır. Bu fəaliyyətin nəticəsi olaraq Dövlət Neft Fondu dünyanın bir çox ölkələrinin dövlət qurumları ilə yarışa girərək, Şəffaflıq Təşəbbüsünün həyata keçirilməsinə görə beynəlxalq nüfuzlu mükafata layiq görülüb.
BMT-nin mükafatı müəyyən olunarkən Neft Fondunun təqdim etdiyi təsdiqedici sənədlər, o cümlədən Fond haqqında dünya liderlərinin, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrinin fikir və tövsiyyələri nəzərə alınıb. Neft Fondu dünyanın demək olar ki, bütün dünya ölkələrinin qatıldığı bir mübarizənin qalibidir və bu mübarizədə yalnız üç kateqoriya üzrə yalnız bir region ölkəsi qalib seçilir. Bu mükafat Azərbaycanın Neft Fondunun şəffaf bir qurum olmasının və bu faktın beynəlxalq səviyyədə tanınmasının göstəricisidir.
BMT-nin Dövlət İdarəçiliyi və İnkişaf İdarəetməsi bölməsinin Direktoru Guido Bertucci tərəfindən Neft Fonduna ünvanlanmış rəsmi məktubda deyilir: "Təşkilatınızın "Dövlət xidmətində şəffaflığın, cavabdehliyin və məsuliyyətin artırılması" üzrə 2007-ci il üçün "BMT-nin Dövlət Qulluğu Mükafatı"na layiq görülməsi münasibətilə Sizi təbrik edirəm. Sizin bu möhtəşəm uğurunuz dövlət maraqlarına xidmət etməkdə əla nəticələr göstərməyinizlə bağlıdır və əminik ki, bu sizin ölkənizdə dövlət idarəçiliyinin inkişafına mühüm töhvə olmuşdur. Bu həm də digər dövlət qurumlarını bu cür uğurlara ruhlandıran amil olacaqdır".
"BMT-nin Dövlət Qulluğu Mükafatı"nın nüfuzu hər il daha da artdığından 2007-ci il üçün mükafat uğrunda mübarizəyə dünyanın demək olar ki, bütün ölkələri qoşulub. Bu il mükafat Avropa və Şimali Amerika, Latın Amerikası, Afrika, Asiya və Sakit Okean, Qərbi Asiya regionlarını əhatə edən ölkələr arasından seçilmiş qaliblərə "Dövlət qulluğunda şəffaflığın, hesabatlılığın və məsuliyyətin artırılması", "Dövlət qurumunun fəaliyyətində inkişaf", "İnnovativ mexanizmlər vasitəsilə müxtəlif siyasətləri (İKT-nin tətbiqi, idarəedicilərin iştirakı ilə büdcələşdirmə metodları, sosial audit və monitorinq) müəyyənləşdirən qərarların verilməsində iştirak" kateqoriyaları üzrə təqdim olunacaq. 2007-ci il üçün mükafata 14 ölkənin - Avstriya, İsveçrə, Kanada, Avstraliya, Sinqapur, Hindistan, Keniya, Mərakeş, Koreya Respublikası, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Livan, Çili, Cənubi Afrikanın dövlət təşkilatları layiq görülüb.
2007-ci il üçün "BMT-nin Dövlət Qulluğu Mükafatı"nın təqdimetmə mərasimi BMT-nin Vyanadakı qərargahında iyunun 26-29-da "Hökumətin Yenidən Qiymətləndirilməsi" ("Hökumət İslahatları") mövzusunda 7-ci Qlobal Forum çərçivəsində keçiriləcək. Mükafatları BMT-nin Baş Katibinin təqdim edəcəyi və mərasimdə 12 dövlət başçısının iştirakı gözlənilir.

The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) is a winner of the 2007 UN Public Service Award in the category of "Improving transpency, accountability and responsiveness in the Public Service".
The United Nations Public Service Awards is the most prestigious international recognition of excellence in public service. Established in 2003 it rewards the creative achievements and contributions of public service institutions to a more effective and responsive public administration in countries worldwide. The UN General Assembly, in its Resolution dated March 7, 2003 designated 23 June as Public Service Day.
The State Oil Fund is a first governmental agency that is awarded the UN Public Service Award among the governmental institutions of the Eastern Europe and CIS countries.
Established in accordance with the oil strategy of the national leader of Azerbaijan Heydar Aliyev, the State Oil Fund has played a significant role for provision of transparency in management of oil revenues during 7 years of its activity. The Fund's way towards this prestigious award started with statement of Ilham Aliyev, President of Azerbaijan about joining the Extractive Industries Transparency Initiative (EITI). Today Azerbaijan is a leading country in EITI implementation and recognized as a first country implementing the Initiative worldwide. As a result of its all-round actvity SOFAZ joined a competition with governmental agencies of most of the world countries and won the UN Public Service Award for EITI.
The supporting documents, including reference letters from prominent figures of the world - leaders of the super powers, top level representatives of the international organizations submitted by SOFAZ were considered during the assessment process.
The State Oil Fund is a winner of the competition involving almost all countries of the world. The award is a prove to the State Oil Fund's transparency and recognition of this fact in international level.
Guido Bertucci, Director of the Division for Public Administration and Development Management of the UN Department of Economic and Social Affairs has sent a letter to SOFAZ. The letter reads out: "I am pleased to congratulate your organization on winning the 2007 United Nations Public service Award in the category of "Improving transparency, accountability and responsiveness in the Public Service" for "Extractive Industries Transparency Initiative". Your outstanding achievement has demonstrated excellence in serving the public interest and I am sure it has made a significant contribution to the improvement of public administration in your country. It should be an inspiration and encouramement for others working for the public service."
As the UN Public Service Award becomes more prestigious every year, almost all countries of the world has joined the comptetition for 2007 award. The winners from Europe, Northern America and the Pacific, Latin America, Africa, Asia and Western Asia will be awarded in three categories: improving transparency, accountability, and responsiveness in the Public Service, improving the delivery of services and fostering participation in policy-making decisions through innovative mechanisms (e. g. utilizing ICT, participatory budgeting, participatory/ social auditing and monitoring, and others). The governmental entities from 14 countries of the world - Azerbaijan, Austira, Switzerland, Canada, Australia, Singapore, India, Kenya, Morocco, Republic of Korea, United Arab Amirates, Lebanon, Chile, South Africa - are the 2007 award winners.
The Awards Ceremony for the 2007 United Nations Public Service Awards will be celebrated at the United Nations Office in Vienna, Austria, during the 7th Global Forum on Reinventing Government which will be held from 26 to 29 June 2007. The UN Secretary General is expected to present UN Awards Trophy to the winners personally. 12 heads of state are to attend the ceremony.