Thomson Financial Limited şirkəti Dövlət Neft Fondunun portfelin idarə olunması və baş mühasibat kitabı (mühasibat sistemi) üçün proqram təminatının cəlb edilməsi məqsədilə keçirdiyi tenderin qalibidir
25 May 2007 09:42:00
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) portfelin idarə olunması/portfel mühasibat sistemi və baş mühasibat kitabı (mühasibat sistemi) üçün proqram təminatı üzrə xidmətlərin satınalması məqsədilə 2007-ci il yanvarın 14-də elan etdiyi iki tender başa çatmışdır. Hər iki tender «Dövlət satınalmaları haqqında» Azərbaycan Respublikasının Qanununa əsasən həyata keçirilib. Tenderlərin qalibi Thomson Financial Limited şirkətidir.
Qeyd olunan sahələr üzrə proqram təminatı infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi ilə bağlı qərarın verilməsinin səbəbi Fondun əməliyyat miqyasının genişlənməsi və genişlənən sistemlərə, proseslərin avtomatlaşdırılmasına, mövcud investisiyaların idarə edilməsi və monitorinqinin həyata keçirilməsinə ehtiyacın artmasıdır.
Yerli və beynəlxalq mətbuatda dərc olunmuş tender elanları ilə yanaşı, maliyyə təşkilatlarına texnoloji, portfelin idarə olunması və prosessinq üzrə proqram təminatı xidmətləri göstərən tanınmış beynəlxalq səviyyəli şirkətlərə tenderlərdə iştiraka dair dəvətlər göndərilmişdir.
ABŞ-nin Ticarət və İnkişaf Agentliyi (TİA) tərəfindən maliyyələşdirilən Neft Fondunun İnstitusional Quruculuğunun Təkmilləşdirilməsi layihəsini həyata keçirən Overture Financial Services şirkəti tender prosesində ARDNF-ə məsləhət xidməti göstərmişdir.
Fonda portfelin idarə olunması/portfel mühasibat sistemi üzrə proqram təminatı xidmətlərinin göstərilməsinə dair 8, baş mühasibat kitabı (mühasibat sistemi) üzrə qeyd olunan xidmətlərin göstərilməsi üçün isə 9 təklif təqdim olunmuşdur. Tender komissiyası tender təkliflərini qiymətləndirərkən 9 texniki və maliyyə meyarını nəzərə almışdır.
Hər iki sistem üzrə proqram təminatının tətbiqinə ARDNF və Thomson Financial Limited şirkəti arasında müqavilənin bağlanmasından sonra başlanılacaq. Bu prosesin 9 ay ərzində başa çatdırılması nəzərdə tutulur.
Qeyd: Thomson Financial Limited maliyyə təşkilatları üçün investisiyaların idarə olunması, bank xəzinəsi üçün proqram təminatı və texnoloji məsələlər üzrə xidmət göstərən dünyanın aparıcı şirkətlərindən biridir. Şirkət hüquq, vergi, mühasibat, maliyyə xidmətləri, ali təhsil, normativ-texniki məlumatlar, korporativ treninq və qiymətləndirmə, elmi araşdırma və səhiyyə sahəsi üzrə 20 milyondan çox istifadəçini əlavə dəyərli məlumatlarla və proqram təminatı vasitələrilə təchiz edən Thomson Korporasiyasının bir hissəsidir. 8,7 milyard ABŞ dolları həcmində illik gəlirə malik olan Thomson Korporasiyasının səhmləri Nyu-York və Toronto fond birjalarında qeydiyyatdadır.

The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) completed 2 tender procedures, which started on January 14, 2007 for selection of IT solution for Portfolio Management/Portfolio Accounting System and General Ledger (Main Accounting System). Both tenders were held in strict conformance with the Law of Azerbaijan Republic on Procurement. The winner of the open tenders for provision of IT solutions to SOFAZ is Thomson Financial Limited.
The decision to seek improvement of software infrastructure was taken with the growing operational scalability of the Fund and the need to place more emphasis on scalable systems, automation of manual processes, management and monitoring of the existing investments.
In addition to local and international public tender announcements, invitations were sent to internationally known software companies providing technology, portfolio management and processing services to the financial industry.
New York based Overture Financial Services LLC, which implements USTDA funded Institutional capacity building project for SOFAZ, assisted the Fund during the tender process.
The Fund received 8 proposals for Portfolio Management/Portfolio Accounting System and 9 proposals for General Ledger (Main Accounting System). The evaluation criteria included 9 parameters both technical and financial.
The implementation of both systems will start after signing the relevant agreements and expected to be completed in 9 month.
Thomson Financial Limited is one of the leading global providers of investment management, bank treasury software products and technology solutions to the worldwide financial community. Thomson Financial is part of The Thomson Corporation, a provider of value-added information, software tools and applications to more than 20 million users in the fields of law, tax, accounting, financial services, higher education, reference information, corporate training and assessment, scientific research and healthcare. With annual revenues of US$ 8.7 billion, The Thomson Corporation lists its common shares on the New York and Toronto stock exchanges.