Dövlət Neft Fondunun fəaliyyətində şəffaflığın təmin edilməsi “Xəzər neft və qaz-2007” konfransında müzakirə edilmişdir
08 Jun 2007 07:18:00
2007-ci il iyunun 5-də Bakıda, Heydər Əliyev adına İdman-Konsert Kompleksində "Xəzər neft, qaz, neftayırma və neft kimyası-2007" XIV beynəlxalq sərgi və konfransının açılış mərasimi olmuşdur. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev mərasimdə nitq söyləyərək ölkə iqtisadiyyatının nailiyyətləri haqqında danışmışdır. O, Dövlət Neft Fondunun dünya miqyasında şəffaf qurum kimi qiymətləndirərək demişdir: "Təsadüfi deyil ki, bu yaxınlarda Birləşmiş Millətlər Təşkilatı Azərbaycan Dövlət Neft Fondunu məhz şəffaflığın təmin olunmasına görə mükafatla təltif edib".
Konfransda Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Baş Naziri Toni Bleyerin Azərbaycan Prezidentinə təbrik məktubu oxunub. Məktubda qeyd olunur ki, Azərbaycanda baş verən köklü dəyişikliklər qlobal enerji təhlükəsizliyinin dəstəklənməsində böyük əhəmiyyət daşıyır və həmin nailiyyətlərdən əldə olunan gəlirlərin müdrik və şəffaf şəkildə sərf edilməsi, Azərbaycan xalqı üçün çiçəklənən və davamlı gələcəyin təmin olunmasına xidmət edəcəkdir. T. Bleyerin məktubunda Dövlət Neft Fondunun birbaşa iştirakçısı olduğu Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsünün həyata keçirilməsi barədə deyilir: "Mən şadam ki, Azərbaycan Hasilat Sənayesində Şəffaflıq Təşəbbüsündə aparıcı rolunu davam etdirir".
Konfransda iştirak etmək üçün Bakıda səfərdə olan ABŞ-nin ticarət nazirinin müavini David Sampson iyunun 4-də Bakıda Amerika-Azərbaycan Ticarət Palatasının (AmCham) təşkil etdiyi işgüzar naharda Neft Fondunun fəaliyyəti haqqında danışarkən demişdir: "Azərbaycan hökumətinin Dövlət Neft Fondunu yaratmaq yolu ilə enerji gəlirlərinin şəffaf idarə edilməsi və Mədən Sənayesində Şəffaflıq Təşəbbüsündəki səyləri irəliyə atılmış müsbət addımlardır".

Caspian International Oil and Gas Conference highlights transparency in SOFAZ’s activity
The opening ceremony of 14th Caspian International Oil and Gas Conference was held on June 5, 2007 at Heydar Aliyev Sport-Concert Complex in Baku. Addressing the ceremony Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan underlined the economic achievements in the country. Assessing the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan as a most transparent organization he said that this fact was proved with the UN prize that SOFAZ was awarded for ensuring transparency in its activity.
The letter to the Azerbaijan President from Tony Blair, the Prime-minister of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland read at the ceremony emphasized that the radical changes in Azerbaijan were very important for supporting global energy safety, and spending the revenues from these achievements ingeniously and transparently would serve to prosperous and sustainable future of Azerbaijan people. Regarding the implementation of Extractive Industries Transparency Initiative, lead by SOFAZ, the letter says: "I am glad that Azerbaijan continues its leading role in EITI".
David Sampson, the US Deputy Secretary of Commerce, who is in Baku to attend the conference, also underscored SOFAZ's activity as transparent. Speaking at the business lunch arranged by the American-Azerbaijan Chamber of Commerce on June 4, 2007 he said: "Transparent management of energy revenues through establishment of the State Oil Fund and efforts in implementation of EITI are positive steps taken by the government of Azerbaijan".