"8-lər qrupu" (G8) və ya "Böyük səkkizlik" adı ilə tanınan beynəlxalq foruma daxil olan ölkələrin dövlət və hökumət başçılarının Almaniyanın Hayliqendamm şəhərində 2007-ci il iyunun 6-8-də keçirilən sammiti zamanı "Dünya iqtisadiyyatında inkişaf və məsuliyyət" adlı sənəd qəbul edilmişdir. Sənədin "Mineral ehtiyatlar üzrə məsuliyyət: şəffaflıq və dayanıqlı inkişaf" adlı hissəsinə Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsünün (MHŞT) tətbiqinə dair bəyanat daxil edilmişdir. Bəyanatda qeyd olunur ki, hasilat sənayesinin istehsal etdiyi məhsul həm inkişaf etmiş, həm də inkişaf etməkdə olan ölkələrin iqtisadiyyatının dayanıqlı inkişafı üçün mühüm faktordur və bu sahədə şəffaflığın təmin olunması vacibdir. Sənəddə bildirilir ki, korrupsiyaya qarşı mübarizə aparmaq və ictimai resurların düzgün idarə olunmamasının qarşısını almaq üçün "Böyük səkkizlər" yaxşı idarə etməni və MHŞT kimi anti-korrpusiya təşəbbüslərini dəstəkləməkdə davam edəcək. "Biz Şəffaflıq Təşəbbüsünün güclənməsi üçün maliyyə, texniki və siyasi vasitələrlə davamlı yardım göstərməyi öhdəlik olaraq götürürük. Biz bütün maraqlı tərəfləri MHŞT-nin tətbiqinə dəstək verməyə çağırırıq" - bəyanatda deyilir.
"Böyük səkkizlər" MHŞT-ni həyata keçirən ölkələri və şirkətləri Təşəbbüsün tətbiqini davam etdirməyə və müvafiq hesabatlar açıqlamağa və digər ölkələri də Təşəbbüsün tətbiqində iştirak etməyə çağırır. Sənəddə Təşəbbüsün müxtəlif ölkələrdə tətbiqinin qiymətləndirilməsinə dair təşəbbüs irəli sürüldüyü bildirilir və bu prosesin icrasına təxirəsalınmadan başlamağın və qiymətləndirmə metodologiyasını inkişaf etdirməyin vacibliyi vurğulanır.
Dünyanın ən nüfuzlu dövlətləri (ABŞ, Almaniya, Böyük Britaniya, Fransa, İtaliya, Yaponiya, Kanada və Rusiya) özündə birləşdirən, qlobal məsələlərin həlli ilə məşğul olan və ən mühüm beynəlxalq forum hesab edilən "Böyük səkkizlər"in sammitində belə bir sənədin qəbul edilməsi Azərbaycanın aparıcı rol oynadığı Şəffaflıq Təşəbbüsünün korrupsiyaya qarşı mübarizədə artıq qlobal standarta çevrildiyinin göstəricisidir. Xatırladaq ki, Təşəbbüsün həyata keçirilməsi çərçivəsində artıq 5 hesabat dərc etdirmiş Azərbaycan Təşəbbüsün tətbiqində olduğu kimi, onun qiymətləndirilməsində də ilk ölkə olmağı öz üzərinə götürüb.
Bu il Şəffaflıq Təşəbbüsünə dair daha bir nüfuzlu, beynəlxalq sənədin qəbul edilməsi gözlənilir ki, bu da layihəsi Azərbaycan hökuməti tərəfindən irəli sürülmüş Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Qətnaməsidir. Şəffaflıq Təşəbbüsünü dəstəkləyən Qətnamənin BMT Baş Assambleyasının bu ilin payızında keçiriləcək toplantısında təqdim ediləcəyi gözlənilir.

The Group of Eight (G8) summit "Growth and responsibility in the world economy" declaration adopted on June 7, 2007 in Helligendamn, Germany included the statement on Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) implementation within "Responsibility for raw materials: Transparency and Sustainable Growth". The statement underlines that raw materials produced by the extractive sector are a key factor for sustainable growth in industrialised, emerging and developing economies and increased transparency is important with regard to the extractive industry. The G8 says that it will continue to support good governance and anti-corruption initiatives, such as EITI. "We commit to provide continuous assistance to strengthen EITI, as appropriate through financial, echnical and political means. Equally, we invite all stake-holders to provide support for the implementation of the EITI" - the document reads out.
The G8 call on implementing countries and companies participating in EITI to implement the Initiative and comply with their disclosure commitments. "Equally, we encourage further countries to participate in EITI as appropriate". Welcoming the fact that an independent validation-process has been initiated to monitor the national implementation measures the forum encourages prompt application and further development of the validation methodology.
The G8 is one of the most important international forums for dealing with global issues. Adoption of the declaration on EITI at the forum of Heads of State and Government of Germany, France, the United Kingdom, Italy, Japan, the United States, Canada and Russia indicates the initiative becoming anti-corruption norm globally. Azerbaijan, leading country in EITI implementation process that already disclosed 5 EITI reports, has committed to be first in validation process as well.
One more document is to be adopted this year globally. The UN Resolution drafted by the government of Azerbaijan supporting EITI implementation throughout the world is expected to be submitted to the UN General Assembly this fall.