Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun icraçı direktoru, Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə hökumət Komissiyasının sədri Şahmar Mövsümov MHŞT üzrə beynəlxalq Katibliyin rəhbəri Yonas Moberqlə görüşmüşdür. Görüşdə Norveçin paytaxtı Oslo şəhərində fəaliyyət göstərən yeni yaradılmış Katiblikdə hazırda aparılan işlər, Azərbaycanda Şəffaflıq Təşəbbüsünün tətbiqi üzrə son irəliləyişlər və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasına təqdim olunmaq üçün Azərbaycan hökuməti tərəfindən irəli sürülmüş, Şəffaflıq Təşəbbüsünü dəstəkləyən Qətnamə layihəsi müzakirə edilmişdir.
Görüş zamanı Ş.Mövsümov Azərbaycanın Təşəbbüsün tətbiqində olduğu kimi, onun qiymətləndirilməsi prosesində də ilk ölkə olmağa hazır olduğunu bildirmişdir.
Yonas Moberg Dövlət Neft Fondunun "Dövlət qulluğunda şəffaflığın, hesabatlılığın və məsuliyyətin artırılması" kateqoriyası üzrə 2007-ci il üçün nüfuzlu "BMT-nin Dövlət Qulluğu Mükafatı"na layiq görülməsi münasibətilə Ş. Mövsümovu təbrik etmişdir.
Görüşdə 2007-ci ilin sentyabrında İdarə Heyətinin Osloda keçiriləcək növbəti iclasına hazırlıq məsələləri də müzakirə olunmuşdur.

12 Jun 2007 04:54:00
Shahmar Movsumov, the Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) and the Chairman of the National Committee on Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) met with Jonas Moberg, the Head of the EITI Secretariat based in Oslo, Norway. The further activity of the newly established Secretariat, latest developments on EITI implementation in Azerbaijan, the UN Resolution drafted by the government of Azerbaijan for submission to the organization's General Assembly was discussed at the meeting.
Mr. Movsumov said during the meeting that leading the EITI implementation process worldwide, Azerbaijan commited to be a first country in EITI validation process as well.
Mr. Moberg extended his congratulations to SOFAZ Executive Director on the Fund's winning the prestigious 2007 UN Public Service Award in the category of "Improving transparency, accountability and responsiveness in the Public Service.
The parts discussed preparation works to be done for the next EITI Board meeting, which is expected to be held in September 2007.