Neft Fondunun icraçı direktoru Lüksemburqun iqtisadiyyat və xarici ticarət nazirilə görüşüb
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun icraçı direktoru Şahmar Mövsümov 2007-ci il iyunun 13-də Bakıda səfərdə olan Lüksemburqun iqtisadiyyat və xarici ticarət naziri Jenat Krekenin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə Dövlət Neft Fondunun fəaliyyəti, vəsaitinin idarə olunması, maliyyələşdirdiyi layihələr müzakirə olunub. Ş. Mövsümov Neft Fondunun ölkədə makroiqtisadi sabitliyin qorunmasında və mühüm social və infrastruktur layihələrin həyata keçirilməsində rolu barədə danışıb. O, Fondun vəsaitlərinin xarici maliyyə bazarlarında yerləşdirilməsi, idarəetmə strategiyası barədə ətraflı məlumat verib. Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsünün tətbiqində Azərbaycanın liderliyi də görüşün müzakirə mövzusu olunub.
Lüksemburqun Dövlət İxracatının Sığortası Şirkətinin sədri Eten Reyter, İqtisadiyyat və Xarici Ticarət Nazirliyinin, Lüksemburq Böyük Hersoqluğu Ticarət Palatasının, Fond Sənayesi Assosiasiyasının təmsilçilərinin və bu ölkənin 10-a yaxın iş adamının iştirak etdiyi görüşdə Neft Fondunun fəaliyyətinə dair qonaqları maraqlandıran digər məsələlər də müzakirə olunub.

Shahmar Movsumov, the Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) met on June 13, 2007 with the delegation headed by Jeannot Krecké, Luxemburg Economic and Foreign Trade Minister.
SOFAZ's activity, including the issues about its assets' management and the projects financed by the Fund was discussed at the meeting. Mr. Movsumov informed the guests about the role of SOFAZ in macroeconomic stability of the country and implementation of the important social and infrastructure projects. He briefed the delegation on the Fund's assets investment in foreign financial markets and management strategy. Azerbaijan's worldwide leading role in implementation of the Extractive Industries Transparency Initiative also was discussed at the meeting.
Chairman of the Luxemburg's State Export Insurance Company, the representatives of Luxembourg Grand-Duchy Trade Chamber, Fond Industry Association and about ten businessmen of the country participated at the meeting.