2007-ci il iyunun 12-də Naftiran Intertrade Co. Limited (NİCO) şirkəti Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsünün (MHŞT) Azərbaycanda tətbiqinə dair Qarşılıqlı Anlaşma Memorandumuna qoşulması barədə aktı imzalamışdır. "Qoşulma Aktı"nı imzalamaqla NİCO Memoranduma qoşulmuş digər şirkətlər kimi növbəti -altıncı hesabat dövrü (2006-cı il üzrə illik) üzrə Azərbaycan Respublikası hökumətinə ödənişləri barədə hesabat verəcək.
Bununla, MHŞT-nin Azərbaycanda tətbiqinə dair Memorandumu imzalamış şirkətlərin sayı 25-ə çatıb və artıq ölkədə neft və qaz hasilatı ilə məşğul olan bütün şirkətlər MHŞT-nin tətbiqi prosesinin iştirakçısıdır. Memorandum 2004-cü il noyabrın 24-də MHŞT-nin Azərbaycanda həyata keçirilməsi prosesinə qoşulmuş 21 xarici və yerli hasilat sənayesi (neft və qaz) şirkətləri, o cümlədən Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti, BP Azərbaycan, Exxon, Statoil, Total, Lukoil, Unocal, Shell, Devon Enerji kimi böyük şirkətlər tərəfindən imzalanıb. Sonradan Memoranduma daha üç şirkət - Inpex Azərbaycan, Binəqədi Oil və RAFI Oil şirkətləri qoşulub.

22 Jun 2007 04:54:00
Naftiran Intertrade Co. Limited (NICO) became 25th extractive sector company that joined Memorandum of Understanding on implementation of the Extractive Industries Transparency Initiative in Azerbaijan by signing the Instrument of Accession to MOU on June 12, 2007. NICO will submit the annual report on payments to the government of Azerbaijan for the year 2006.
The National Committee on EITI, 21 foreign and local extractive industry (oil and gas) companies and non-governmental organizations signed MOU on November 24, 2004. Inpex of Japan, Binagadi Oil and RAFI Oil joined MOU later by signing the Instrument of Accession.
All extractive sector companies operating in the country now are the stakeholders of EITI implementation process in Azerbaijan.