Neft Fondunun icraçı direktoru BMT Qlobal Konvensiyası Liderlərinin sammitində təqdimatla çıxış etmişdir
10 Jul 2007 12:06:00
2007-ci il iyulun 5-6-da Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Cenevrədəki qərargahında təşkilatın baş katibi Ban Ki-Munun sədrliyi ilə "Reallığı nəzərə alaraq Biznesə keçid" mövzusunda BMT Qlobal Konvensiyası Liderlərinin zirvə toplantısı keçirilmişdir. Zirvə toplantısında Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun icraçı direktoru, Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə Komissiyanın sədri Şahmar Mövsümovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti iştirak etmişdir.
Ş.Mövsümov sammitin ikinci günü - iyulun 6-da "Gəlirlərdə şəffaflıq və təbii resursların hasilatı - MHŞT-də irəliləyiş və çağırışlar" mövzusuna həsr olunmuş müzakirələrdə MHŞT-nin Azərbaycanda həyata keçirilməsinə dair təqdimatla çıxış etmiş, seminar iştirakçılarına ölkəmizin Şəffaflıq Təşəbbüsünün tətbiqində əldə etdiyi uğurlara dair məlumat vermişdir. Müxtəlif ölkələrin nümayəndələri Azərbaycanın MHŞT-nin tətbiqində lider rolu və fəaliyyəti ilə maraqlanmış və Azərbaycan təcrübəsinə dair Ş.Mövsümova çoxsaylı suallar ünvanlamışlar. Bir çox xarici ölkə rəsmiləri və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri Dövlət Neft Fondunun "Dövlət xidmətində şəffaflığın, cavabdehliyin və məsuliyyətin artırılması" üzrə 2007-ci il üçün "BMT-nin Dövlət Qulluğu Mükafatı"nı (UN Public Service Award) alması münasibətilə Azərbaycan nümayəndə heyətini təbrik etmişdir. MHŞT-nin İdarə Heyətinin sədri Peter Aygenin sədrliyi ilə keçən müzakirələrdə BMT-nin Ticarət və İnkişaf Konfransı (UNCTAD) təşkilatının baş katibi Supaçay Paniçpakdi, MHŞT üzrə beynəlxalq Katibliyin rəhbəri Yonas Moberq, "Anglo American" şirkətinin rəhbəri Mark Mudi-Stuart və digər şəxslər çıxış etmişlər.
Sammitin işində Azərbaycan Respublikasının Cenevrə şəhərindəki BMT bölməsində və digər təşkilatlar yanında daimi nümayəndəsi Elçin Əmirbəyov, eləcə də müxtəlif ölkələrin hökumətlərinin min nəfərə yaxın yüksək səviyyəli rəsmiləri, qeyri-hökumət və biznes təşkilatlarının nümayəndələri iştirak etmişdir.

10 Jul 2007 12:06:00
The delegation headed by Shahmar Movsumov, the Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan, the Chairman of the National Committee on EITI participated at the 2007 Global Compact Leaders Summit on "Facing Realities: Getting down to Business" chaired by Ban Ki-Moon, the UN Secretary-General on July 5-6, 2007 in the United Nations Office in Geneva, Switzerland . He made a presentation on "EITI Implementation in Azerbaijan", during the seminar on "Revenue Transparency and Natural Resource Extraction - Progress and Challenges of the Extractive Industries Transparency Initiative" on July 6, the second day of the Summit. The representatives of different countries displayed interest in the leading role of Azerbaijan in implementation of EITI. Many officials from different countries extended their congratulations to the delegation of Azerbaijan on the State Oil Fund's winning the prestigious 2007 UN Public Service Award in the category of "Improving transparency, accountability and responsiveness in the Public Service".
Supachai Panitchpakdi, Secretary-General of United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD), Jonas Moberg, the Head of the EITI Secretariat and Mark Moody-Stuart, the Chairman of Anglo American made remarks at the panel chaired by Peter Eigen, the Chairman of the EITI.
Elchin Amirbayov, the Permanent Representative of the Republic of Azerbaijan to the United Nations Office and other international organizations at Geneva, as well as about 1,000 top executives of participating companies, heads of international labour, civil society and United Nations agencies, government officials attended the Summit.