Bu press-reliz Azərbaycanın Mineral Ehtiyatlarının Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü üzrə Komissiya, Azərbaycanın hasilat (neft və qaz) sənayesi sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlər və qeyri-hökumət təşkilatlarının Mədən Sənayesində Şəffaflığın Artırılması Koalisiyası tərəfindən birgə hazırlanmışdır.
Hökumətin Şəffaflıq Təşəbbüsü üzrə altıncı hesabatı audit (Moore Stephens) şirkətinin Rəyi ilə birlikdə 24 avqust 2007-cı il tarixində keçirilmiş iclasda Memorandum tərəflərinə təqdim olunub. Tərəflərin birgə iclasında həmçinin altıncı hesabat dövrünün nəticələri müzakirə olunub.
Şəffaflıq Təşəbbüsü çərçivəsində təqdim olunmuş hesabatların dərc olunması MHŞT üzrə Komissiya, Azərbaycanın hasilat (neft və qaz) sənayesində fəaliyyət göstərən yerli və xarici şirkətlər və 95 artıq qeyri-hökumət təşkilatının (QHT) və 14 fiziki şəxsin təmsil olunduğu Mədən Sənayesində Şəffaflığın Artırılması Koalisiyası arasında imzalanmış 24 noyabr 2004-cü il tarixli Qarşılıqlı Anlaşma haqqında Memoranduma əsasən həyata keçirilir.
Moore Stephens audit şirkətinin Rəyində deyilir: "...31 dekabr 2006-cı il tarixdə bitən il ərzində qəbul olunmuş ödənişlərin/daxilolmaların cədvəli ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının MHŞT Komissiyasının bəyannaməsi yuxarıda qeyd olunan tələblərə uyğun olaraq hazırlanmış və bütün əhəmiyyətli hallarda düzgün əks olunmuşdur".
Ölkənin hesabatı, eləcə də audit şirkətinin rəyi Dövlət Neft Fondunun, MHŞT üzrə Beynəlxalq Katibliyin və QHT-lərin təmsil olunduğu Mədən Hasilatında Şəffalığın Artırılması Koalisiyasnin İnternet səhifələrində yerləşdirilir.

Azerbaijan discloses sixth EITI report
The Committee on Extractive Industries Transparency Initiative ("EITI") established by the Government of Azerbaijan to implement its obligations taken at the conference on EITI held in June 2003 in London, on 24 August, 2007 announced the release of the Government's sixth EITI report (Jan-Dec 2006 assertion)audited by Moore Stephens, the independent Aggregator. The release is accompanied by the Aggregator's opinion based on individual submissions of extractive industry companies participating in the EITI process in Azerbaijan.
The release of the Government's fifth EITI report together with the Aggregator's opinion follows presentation of the documents to the MOU parties on 26th January, 2007 and discussion on the outcomes of the reporting cycle.
The publication of Azerbaijan's sixth EITI report follows the signing of a Memorandum of Understanding ("MOU") on November 24, 2004 between the Government of Azerbaijan, foreign and local extractive industry companies and a Coalition of some 95 local Non-Governmental Organizations ("NGO's") and 14 physical persons for Increasing Transparency in Extractive Industries to implement EITI in Azerbaijan. The MOU set out a clear and independent process for the implementation of EITI in Azerbaijan and since its signing has served as the framework for implementation efforts by all parties.
According to the Aggregator "...Assertion of the Committee on the EITI of the Republic of Azerbaijan, that the schedule of payments/allocations received during the year ended 31 December 2006 is prepared in accordance with the aforementioned requirements, is fairly stated in all material respects".
The full report as well as the Aggregator's opinion on the document has already been disclosed on web sites of the State Oil Fund (SOFAZ) and the International EITI Secretariat and the Non-Governmental Organizations (NGOs) Coalition for Increasing Transparency in the Extractive Industries of the Republic of Azerbaijan.