2007-ci il sentyabrın 21-də Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə hökumət Komissiyası, Azərbaycanın hasilat (neft və qaz) sənayesində fəaliyyət göstərən yerli və xarici şirkətlər və Mədən Sənayesində Şəffaflığın Artırılması (qeyri hökumət təşkilatları) Koalisiyası arasında imzalanmış Qarşılıqlı Anlaşma Memorandumuna uyğun olaraq təsis edilən Seçim Qrupunun növbəti iclası keçirilmişdir. İclas zamanı Azərbaycanın hasilat sənayesində fəaliyyət göstərən yerli və xarici şirkətlərin Azərbaycan Respublikası hökumətinə ödənişləri və Azərbaycan Respublikası hökumətinin yerli və xarici şirkətlərdən daxiolmaları barədə növbəti - yeddinci hesabat mərhələsi üzrə hesabatlarını (2007-ci ilin ilk 6 ayı) tutuşduraraq təhlil edəcək audit şirkətinin seçilməsi məqsədilə müsabiqə keçirilmiş və Seçim Qrupu auditin "Mur Stefens" (Moore Stephens) şirkəti tərəfindən keçirilməsinə qərar vermişdir.
Memorandumda nəzərdə tutulmuş növbəlilik prinsipinə uyğun olaraq, yeddinci hesabat mərhələsi üçün seçilmiş audit şirkətinin haqqı Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu tərəfindən ödəniləcək. Memoranduma uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən beynəlxalq miqyasda tanınmış 5 nüfuzlu audit şirkətinə (Deloitte, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young, Moore Stephens və KPMG) şirkətlərinə müsabiqədə iştirakla bağlı dəvətlər göndərilmişdir.

Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) reports for the first six months of the year 2007 will be collated by Moore Stephens Azerbaijan Limited following the decision of the Selection Group, which was established in accordance with the Memorandum of Understanding signed between the governmental Committee on EITI, foreign and local extractive industry companies and the NGOs' Coalition for Increasing Transparency in Extractive Industries to implement EITI in Azerbaijan. Tender has been announced by State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan, as it is to pay audit company's fees for collation of the next (seventh) cycle reports as per MOU.
The Selection Group assessed the financial and technical proposals of the bidders on September 21, 2007. Five internationally recognized audit companies- Deloitte, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young, Moore Stephens and KPMG - operating in the Republic of Azerbaijan were invited to bid.