2007-ci il sentyabrın 27-də Norveçin paytaxtı Oslo şəhərində Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə İdarə Heyətinin 3-cü iclası keçirilib. MHŞT üzrə hökumət Komissiyasının sədri, İdarə Heyətinin üzvü, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun icraçı direktoru Şahmar Mövsümov iclasda iştirak edib.
İclasda İdarə Heyətinin fəaliyyətinə dair müxtəlif məsələlər müzakirə edilmiş, o cümlədən MHŞT-yə qoşulmuş ölkələrdə Şəffaflıq Təşəbbüsünün tətbiqi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılmış və nəticədə 15 ölkəyə namizəd statusu verilmişdir. Azərbaycan dövləti də namizəd statusu alan ölkələr siyahısına daxildir. Şəffaflıq Təşəbbüsünün tətbiqinin qiymətləndirilməsi keçirildikdən sonra Azərbaycanın MHŞT ölkəsi adına layiq görülən ilk ölkə olacağı gözlənilir.
İclasda iştirak edən Norveçin Beynəlxalq İnkişaf Naziri Erik Solheim Norveçin inkişaf etmiş ölkələr arasında Şəffaflıq Təşəbbüsünü tam tətbiq edən ilk Qərb ölkəsi olacağını bəyan etmişdir. Bu da MHŞT-nin inkişaf etməkdə olan ölkələrlə yanaşı inkişaf etmiş ölkələrin də qoşulduğu bir təşəbbüs olduğunu göstərən mühüm hadisədir.
Qeyd edək ki, İdarə Heyətinin iclasından bir gün əvvəl - senyabrın 26-da Norveçin paytaxtı Oslo şəhərində yerləşən MHŞT üzrə Katibliyin açılış mərasimi olmuşdur.

SOFAZ Executive Director takes part at the 3rd EITI Board meeting
The 3rd meeting of the Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) Board was held on September 27, 2007 in Oslo, Norway. Shahmar Movsumov, Chairman of the National EITI Committee, a member of the EITI Board and the Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan participated at the meeting.
Future activities of the Board and issues of the implementation of EITI by the different countries were discussed at the meeting. As a result 15 countries, including Azerbaijan were nominated as candidate countries. Once EITI implementation process of Azerbaijan is validated,Azerbaijan will be the first compliant EITI country.
During meeting Erik Solheim, Norwegian Minister of International Development announced that Norway will be the first Western country to fully implement the transparency principles of the Extractive Industries Transparency Initiative (EITI). Thus EITI has become the Initiative implemented both by developing and developed countries.
An international EITI secretariat established in Oslo with the support of the Norwegian authorities was officially opened on 26 September.