2007-cı il fevralın 7-də Bakıda keçirilən ABŞ-Azərbaycan İqtisadi Tərəfdaşlıq Komissiyasının birinci iclasında ABŞ Ticarət və İnkişaf Agentliyi (TİA) ilə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) arasında ARDNF-ə 855 075 ABŞ dolları məbləğində texniki yardım ayrılması barədə qrant sazişi imzalanıb. "Dövlət Neft Fondunun İnstitusional İnkişafı Layihəsi üzrə 2-ci fazanın texniki yardımı üçün mallar və xidmətlərin dəyərinin maliyyələşdiriməsinə dair Qrant Sazişi"ni ARDNF-nin İcraçı Direktoru Şahmar Mövsümov və TİA-nin Avropa ölkələri üzrə direktoru Daniel Stayn imzalayıb.
Layihənin Overture Financial Services şirkəti tərəfindən həyata keçiriləcək ikinci mərhələsində mühasibatlıq sisteminin təkmilləşdirilməsini, investisiya portfelinin idarə olunmasını və gəlirliliyinin qiymətləndirilməsini və risklərin qiymətləndirilməsi sistemlərinin qurulmasını həyata keçirən şirkətin/sistemin seçilməsi üçün Neft Fonduna məsləhət xidmətlərinin göstərilməsi nəzərdə tutulur.
Fondun institusional quruculuğunun təkmilləşdirilməsi məqsədilə 2004-cü il mayın 19-da imzalanmış sazişə uyğun olaraq Overture Financial Services şirkəti tərəfindən həyata keçirilən layihənin 1-ci mərhələsi 2006-cı ilin avqust ayında başa çatıb.

The U.S. Trade and Development Agency (USTDA) and the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) signed on February 7, 2007 the grant agreement US $855,075 on USTDA funding "the cost of goods and services required for technical assistance on Phase II of the Institutional Capacity Building for SOFAZ project". The signing of the grant agreement by Shahmar Movsumov, SOFAZ Executive Director and Daniel Stein, USTDA Director for Europe took place within the US-Azerbaijan Economic Partnership Commission's first meeting in Baku.
Signing the agreement USTDA approved the selection by SOFAZ of Overture Financial Services, LLC as the company to perform the technical assistance on phase 2 of the project on institutional capacity building for SOFAZ.
The scope of phase II includes assistance with selection and implementation of the ledger accounting system, portfolio management/accounting system, and portfolio performance engine and risk management solution.
Phase I of the Institutional Capacity Building Project, which was implemented by Overture Financial Services and financed by TDA according to the grant agreement, signed on May 19, 2004 between SOFAZ and this US agency was completed in August, 2006.