2007-ci il yanvarın 30-da Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun İcraçı Direktoru Şahmar Mövsümov mətbuat konfransı keçirmişdir. O, Fondun 2006-ci ildə fəaliyyətinə dair təqdimatla çıxış etmiş və kütləvi informasiya vasitələri nümayəndələrinin suallarını cavablandırmışdır.
Ş. Mövsümov mətbuat konfransında Neft Fondunun 2006-cı ildə gəlir və xərcləri barədə hesabatını açıqlamışdır:
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu bildirir ki, 2006-cı il ərzində Neft Fondunun büdcə gəlirləri 985,9 milyon manat, büdcə xərcləri isə 981,3 milyon manat təşkil etmişdir.
2006-ci il ərzində Dövlət Neft Fondunun neft sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 930,0 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin satışından 896,3 milyon manat, neftin Bakı-Supsa ixrac boru kəməri vasitəsi ilə Azərbaycan Respublikasının ərazisi ilə ötürülməsi üçün tranzit haqqından 12,7 milyon manat, bonus ödənişlərindən 1,8 milyon manat , akrhesabı ödənişlərdən 7, 6 milyon manat, xarici sərmayəçilər tərəfindən təhvil verilmiş aktivlərdən 0, 6 milyon manat, Azərbaycan Respublikasında istehsal edilən və ixrac olunan xam neftin kontrakt qiyməti ilə respublikadaxili topdansatış qiyməti arasındakı fərqdən isə 11,0 milyon manat təşkil etmişdir.
Ötən il ərzində Neft Fondunun vəsaitlərinin idarə olunmasından əldə olunan gəlir 55,9 milyon manata bərabər olmuşdur.
Hesabat ili ərzində Neft Fondunun 2006-cı il büdcəsinin icrası çərçivəsində 110,0 milyon manat qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə, 75,4 milyon manat Bakı-Tbilisi-Ceyhan Əsas Ixrac Boru kəməri layihəsində Azərbaycan Respublikasının iştirak payının maliyyəşdirilməsinə yönəldilmiş, 585 milyon manat isə dövlət büdcəsinə transfer edilmişdir.Oğuz-Qəbələ zonasından Bakı şəhərinə su kəmərinin çəkilişi layihəsinin maliyyələşdirilməsinə 82,7 milyon manat, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulması layihəsinin maliyyələşdirilməsi üçün isə 37,0 milyon manat vəsait ödənilmişdir. Dövlət İnvestisiya Şirkətinin nizamnamə kapitalının formalaşdırılması məqsədilə 90,0 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 2006-cı ildə Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 1,2 milyon manat olmuşdur.
Ötən il ərzində Neft Fondunun büdcədənkənar xərcləri və ödənişləri 17, 6 milyon manat, o cümlədən Fondun valyuta aktivlərinin yenidən qiymətləndirilməsi ilə bağlı xərcləri 17,5 milyon manat, digər xərclərin miqdarı isə 0,1 milyon manata bərabər olmuşdur.
2006-cı ildə Fondun vəsaitlərinin idarə edilməsi üzrə gəlirlilik ? hesabat valyutasi üzrə (Azərbaycan manatı) 2,9 %, baza valyutasi üzrə (ABŞ dollari) isə 8,5% təşkil etmişdir.
2007-ci il yanvarın 1-ə Fondun aktivləri 1267, 4 mln. manata (1454, 5 milyon ABŞ dolları) bərabər olmuşdur.

30 Jan 2007 01:16:48
Shahmar Movsumov, the Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan held on January 30, 2007 a press conference on SOFAZ activities in the year 2006. Updating press on the latest developments by SOFAZ, he made a presentation and answered questions by the journalists.
SOFAZ Executive Director made public the Fund’s revenue and expenditure statement for 2006:
Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-December, 2006 reached 985,9 million manats (AZN), while budget expenditures constituted AZN 981,3 mln.
Revenue of AZN 930, 0 mln. was received from implementation of oil and gas agreements, including AZN 896,3 mln. from the sale of profit oil, AZN 12,7 mln. as transit fees, AZN 1,8 mln. as bonus payments, AZN 7,6 mln. as acreage payments and AZN 0,6 mln. from sale of assets received from foreign companies under PSAs and AZN 11,0 mln. was received from State Oil Company of the Republic of Azerbaijan as the price difference between the contract value and domestic wholesale price of exported oil. The revenues from managing assets of the Fund for the reporting period amounted to AZN 55,9 mln.
As per 2006 budget of the Fund, the expenditures in the amount of AZN 110, 0 mln. were directed to financing of building of housing and improvement of social condition of refugees and internally displaced persons. AZN 75, 4 mln. was utilized for financing of AzBTC Co.’s share in Heydar Aliyev Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline project and AZN 585,0 mln. was transferred to the State Budget. AZN 82,7 mln. was used for financing construction of the Oghuz-Gabala-Baku water supply system and AZN 37, 0 mln. was utilized for financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system. AZN 90,0 mln. was directed to formation of the statutory capital of the State Investment Company. The Fund’s administrative and operation expenses in 2006 were AZN 1,2 mln.
The Fund's extra-budgetary expenditures and payments in 2006 were AZN 17, 6 mln., including asset revaluation expenses of AZN 17, 5 mln. and AZN 0,1 mln. as other expenditures.
Net return on the Fund’s assets in 2006 constituted 2.9% in the Fund’s reporting currency (AZM) and 8.5% in the Fund’s base currency (USD).