2007-cü il yanvarın 26-da Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunda (ARDNF) Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə Komissiyanın növbəti iclası keçirilmişdir. Komissiyanın sədri, ARDNF-nin İcraçı Direktoru Şahmar Mövsümov MHŞT-nin Azərbaycanda tətbiqi ilə bağlı əldə edilmiş son nailiyyətlərlə bağlı Komissiya üzvlərinə məlumat vermişdir. O, 2006-cı il oktyabrın 14-16-da Norveçin paytaxtı Oslo şəhərində keçirilmiş MHŞT üzrə 3-cü beynəlxalq konfransda Azərbaycanın Təşəbbüs üzrə İdarə Heyətinə üzv seçildiyini və MHŞT üzrə Katibliyin yaradıldığını, eləcə də 2006-cı il dekabrın 7-də Nyu-Yorkda, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının baş qərargahında İdarə Heyətinin ilk iclasının keçirildiyini qeyd etmişdir. İdarə Heyətinin iclasında iştirak etdiyini bildirən Komissiya sədri BMT-nin Baş Assambleyasında Şəffaflıq Təşəbbüsünü dəstəkləyən qətnamənin Azərbaycan hökuməti tərəfindən irəli sürüləcəyinin nəzərdən keçiriləcəyi barədə də məlumat vermişdir.
O, Şəffaflıq Təşəbbüsünün tətbiqi üzrə Qarşılıqlı Anlaşma Memorandumuna yeni şirkətlərin qoşulduğunu, Təşəbbüsün Azərbaycanda həyata keçirilməsi prosesinin vətəndaş cəmiyyəti və yerli və xarici hasliat şirkətlərilə əməkdaşlıq nəticəsində uğurla davam etdiyini və bu prosesin xarici ölkələr və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini bildirmişdir.
Komissiya sədri Təşəbbüsə 20-dən çox ölkənin qoşulmasına baxmayaraq, onun Azərbaycanla yanaşı yalnız bir neçə ölkədə Təşəbbüsün bütün prinsiplərinə uyğun şəkildə tətbiq edildiyini və Təşəbbüsə qoşulmuş, ancaq onu həyata keçirməyən ölkələrin müəyyən edilməsi məqsədilə Təşəbbüsün tətbiqinin təsdiqi prosesinin həyata keçiriləciyini, Azərbaycanın Təşəbbüsün həyata keçirilməsində olduğu kimi, onun təsdiqinin reallaşdırılmasında da birinci ölkə olmağı öz üzərinə götürüldüyünü dedi.

26 Jan 2007 12:19:12
A routine meeting of the National Committee on implementation of Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) in Azerbaijan presided over by Shahmar Movsumov, Chairman of the Comittee and the Executive Director of the State Oil Fund, was held on January 26, 2007.
Shahmar Movsumov advised the members of the Committee on latest achievements with EITI implementation, including selection of Azerbaijan as a member of the EITI Board at the 3rd EITI Conference held in October 2006 in Oslo, establishment of the EITI Secretariat, and first EITI Board meeting held at the UN Headquarters in New York on December, 2006. He said that participating at the Board meeting he had notified on Azerbaijan government’s intention of forwarding a resolution to the UN General Assembly supporting EITI. The Committee Chairman mentioned that the new companies were joined in EITI implementation process in Azerbaijan, which was successfully progressing as a result of cooperation between the government, civil society and extractive companies and highly appreciated by foreign states and international organizations. He said Azerbaijan has pledged to be a first country in EITI validation process as well, which is necessary for determination of the countries implementing EITI in the way as its principles require. He said more than 20 countries have been joined EITI, while only few of them were implementing the Initiative.