Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) icraçı direktoru Şahmar Mövsümov 2008-ci il aprelin 22-də ABŞ-ın Dövlət Katibinin İqtisadiyyat, Enerji və Kənd təsərrüfatı məsələləri üzrə müavini Ruben Cefrini qəbul etmişdir.
Görüşdə Ş. Mövsümov Dövlət Neft Fondunun fəaliyyəti, maliyyələşdirdiyi layihələr, Fondun vəsaitlərinin idarə olunması və xarici maliyyə bazarlarında yerləşdirilməsi, Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsünün (MHŞT) Azərbaycanda tətbiqi prosesində ARDNF-nin aparıcı rolu, Azərbaycanın MHŞT üzrə beynəlxalq İdarə Heyətində təmsilçiliyi barədə qonaqlara məlumat vermişdir. O, cari il fevralın 13-də BMT-nin Baş Assambleyasında Şəffaflıq Təşəbbüsünü dəstəkləyən qətnamənin Azərbaycan hökuməti tərəfindən BMT-nin Katibliyinə təqdim olunduğunu və müzakirələrin başlandığını qonaqların nəzərinə çatdırmış və onların suallarını cavablandırmışdır.
Görüşdə Azərbaycan və ABŞ arasındakı iqtisadi əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri də müzakirə olunmuşdur. Cənab Ruben Cefri Dövlət Neft Fondunun nüfuzlu "BMT-nin Dövlət Qulluğu Mükafatı"na layiq görülməsi münasibətilə Ş. Mövsümovu təbrik etmiş və Fondun əldə etdiyi nailiyyətləri yüksək qiymətləndirdiyini qeyd etmişdir.

Shahmar Movsumov, the Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) received on April 22, 2008 Reuben Jeffery III US Under Secretary for Economic, Energy and Agricultural Affairs.
Sh. Movsumov briefed about the Fund's activity, as well as the projects financed by the Fund and management of its assets. He talked about SOFAZ's leading role in implementation of the Extractive Industries Transparency Initiative (EITI), Azerbaijan's representation at the international EITI Board. He noted that on February 13, 2008 Resolution drafted by the government of Azerbaijan was submitted to the UN Secretariat and the discussions on it have already been started. The Executive Director answered the questions of the guests.
The current economical relations between Azerbaijan and USA and development perspectives of these relations were discussed at the meeting. Mr. R. Jeffery III extended his congratulations to SOFAZ Executive Director on the Fund's winning of the prestigious 2007 UN Public Service Award and appreciated the Fund's achievements.