17 Apr 2008 11:00:00
2008-ci il aprelin 17-də Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun İcraçı Direktoru Şahmar Mövsümov mətbuat konfransı keçirmişdir. O, Fondun 2008-ci ilin birinci rübündə investisiya fəaliyyətinə dair təqdimatla çıxış etmiş və kütləvi informasiya vasitələri nümayəndələrinin suallarını cavablandırmışdır.
Ş. Mövsümov mətbuat konfransında Neft Fondunun 2008-ci ilin birinci rübündə gəlir və xərcləri barədə hesabatını açıqlamışdır:
2008-ci ilin yanvar-mart ayları ərzində Neft Fondunun büdcə gəlirləri 1 116,4 milyon manat, büdcə xərcləri isə 438,4 milyon manat təşkil etmişdir.
2008-ci ilin yanvar-mart ayları ərzində Dövlət Neft Fondunun neft sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 1094,0 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin satışından 1 079,2 milyon manat, akrhesabı ödənişlərdən 0,8 milyon manat, Heydər Əliyev adına Bakı-Tbilisi-Ceyhan Əsas İxrac Boru Kəməri layihəsi üzrə dividentlərdən 14,0 milyon manat, xarici sərmayəçilər tərəfindən təhvil verilmiş aktivlərdən 0,04 milyon manat təşkil etmişdir.
Ötən rüb ərzində Neft Fondunun vəsaitlərinin idarə olunmasından əldə olunan gəlir 22,4 milyon manata, Fondun valyuta aktivlərinin yenidən qiymətləndirilməsi ilə bağlı büdcədənkənar gəlirlər isə 20,2 milyon manata bərabər olmuşdur.
Hesabat dövrü ərzində Neft Fondunun 2008-ci il büdcəsinin icrası çərçivəsində qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə 7,3 milyon manat, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulması və Oğuz-Qəbələ zonasından Bakı şəhərinə su kəmərinin çəkilişi layihələrinin maliyyələşdirilməsi məqsədilə isə müvafiq olaraq 11,4 milyon manat və 29,0 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 390,0 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfer edilmişdir. 2008-ci ilin birinci rübü ərzində Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 0,7 milyon manat olmuşdur.
Fond 15,6 milyon manat məbləğində mənfəət vergisi ödəmişdir.
2008-ci il aprelin 1-ə Fondun aktivləri 860,4 milyon ABŞ dolları artaraq 2 775,0 mln. manata (3 335,8 milyon ABŞ dolları) bərabər olmuşdur.

17 Apr 2008 11:00:00
Shahmar Movsumov, the Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan held on April 17, 2008 a press conference on SOFAZ activities in the period of January-March, 2008. Updating press on the latest developments at SOFAZ, he made a presentation and answered media questions.
SOFAZ Executive Director made public the Fund's revenue and expenditure statement for the period of January-March, 2008:
Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-March, 2008 reached 1116,4 million manats, while budget expenditures constituted 438,4 mln. manats.
Revenue of 1094,0 mln. manats was received from implementation of oil and gas agreements, including 1079,2 mln. manats from the sale of profit oil, 0,8 mln. manats as acreage payments, 14,0 mln. manats from Azerbaijan's State participation share in the Heydar Aliyev Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) Main Export Pipeline and 0,04 mln. from sale of assets received from foreign companies.
The revenues from managing assets of the Fund for the reporting period amounted to 22,4 mln. manats. The Fund's extra-budgetary revenue due to asset revaluation stood at 20,2 mln. manats.
As per 2008 budget of the Fund, the expenditures in the amount of 7,3 mln. manats were directed to financing of improvement of social condition of refugees and internally displaced persons, 11,4 mln. manats and 29,0 mln. manats were accordingly used for financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system and financing construction of the Oghuz-Gabala-Baku water supply system. 390,0 mln. manats were transferred to the state budget. The Fund's administrative and operational expenses in this period were 0,7 mln. manats.