Dövlət Neft Fondunun aktivlərinin həcmi 5 milyard ABŞ dollarını keçdi
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondu bildirir ki, Fondun aktivlərinin həcmi ilk dəfə olaraq 5 milyard ABŞ dolları səviyyəsini keçmiş və 4 iyun 2008-ci il tarixinə Fondun vəsaiti 5050 milyon ABŞ dolları təşkil etmişdir.
Milli Neft Strategiyasının uğurla reallaşması sayəsində karbohidrogen ehtiyatlarının xarici şirkətlərlə birgə istismarı və ixracı ildən ilə genişlənir və bunun sayəsində dövlətimizin valyuta potensialı, o cümlədən Dövlət Neft Fondunun vəsaiti günbəgün artır. 2001-ci ildə Neft Fondunun açılış balansı 270 milyon ABŞ dolları təşkil etdiyi halda, hazırda Fondun vəsaitinin 5 milyard səviyyəsini keçməsi məhz milli liderimiz Heydər Əliyevin banisi olduğu neft strategiyasının uğurlu nəticəsi kimi qiymətləndirilməlidir.
Eyni zamanda, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində ölkənin iqtisadi inkişafının sürətləndirilməsində, mühüm sosial-iqtisadi problemlərin həllində, habelə strateji əhəmiyyətli dövlət proqramları və layihələrin maliyyələşdirilməsində Dövlət Neft Fondunun rolu ildən-ilə daha da artır.

The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan announces that as of June 4, 2008 current assets of the State Oil Fund reached 5050 million US dollars having for the first time exceeded 5 billion US dollars level.
As a result of successful implementation of the National Oil Strategy, export of hydrocarbon reserves is expanding each year, and thus, contribute to the increase of the state financial reserves. Current increase of the Fund’s assets up to 5 billion US dollars level against 270 million US dollars start up balance in 2001, shall be regarded as successful realization of the oil strategy, created by national leader Heydar Aliyev.
As a result of the measures undertaken by the President Ilham Aliyev the role of the State Oil Fund in development of the national economy, tackling of social and economic problems, as well as financing of the strategic state programs and projects grows gradually every year.