Azərbaycan Şəffaflıq Təşəbbüsü üzrə səkkizinci hesabatını açıqladı
Bu press-reliz Azərbaycanın Mineral Ehtiyatlarının Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü üzrə Komissiya, Azərbaycanın hasilat (neft və qaz) sənayesi sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlər və qeyri-hökumət təşkilatlarının Mədən Sənayesində Şəffaflığın Artırılması Koalisiyası tərəfindən birgə hazırlanmışdır.
"Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT)" adı altında 2003-cü il iyunun 17-də Londonda keçirilmiş konfransdan irəli gələn öhdəliklərin yerinə yetirilməsini təmin etmək məqsədilə Azərbaycan hökuməti tərəfindən yaradılmış MHŞT üzrə Komissiya Moore Stephens audit şirkəti tərəfindən yoxlanılmış Azərbaycan Respublikası Hökumətinin mədən hasilatı sənayesində əldə etdiyi məcmu daxilolmaları barədə növbəti (səkkizinci) hesabatını (2007-ci il üzrə illik) - 2008-ci il iyunun 3-də açıqlamışdır. Dərc edilən hesabatlara eyni zamanda hasilat (neft-qaz) sənayesində fəaliyyət göstərən şirkətlərin təqdim etdikləri fərdi hesabatların təhlili əsasında audit şirkətinin verdiyi rəy də daxildir.
Hökumətin Şəffaflıq Təşəbbüsü üzrə səkkizinci hesabatı audit (Moore Stephens) şirkətinin Rəyi ilə birlikdə 3 iyun 2008-ci il tarixində keçirilmiş iclasda Memorandum tərəflərinə təqdim olunub. Tərəflərin birgə iclasında həmçinin səkkizinci hesabat dövrünün nəticələri müzakirə olunub.
Şəffaflıq Təşəbbüsü çərçivəsində təqdim olunmuş hesabatların dərc olunması MHŞT üzrə Komissiya, Azərbaycanın hasilat (neft və qaz) sənayesində fəaliyyət göstərən yerli və xarici şirkətlər və 115-dən artıq qeyri-hökumət təşkilatının (QHT) və 15 fiziki şəxsin təmsil olunduğu Mədən Sənayesində Şəffaflığın Artırılması Koalisiyası arasında imzalanmış 24 noyabr 2004-cü il tarixli Qarşılıqlı Anlaşma haqqında Memoranduma əsasən həyata keçirilir.
Moore Stephens audit şirkətinin Rəyində deyilir: "...31 dekabr 2007-ci il tarixdə bitən 12 ay ərzində qəbul olunmuş ödənişlərin/daxilolmaların cədvəli ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının MHŞT Komissiyasının bəyannaməsi yuxarıda qeyd olunan tələblərə uyğun olaraq hazırlanmış və bütün əhəmiyyətli hallarda düzgün əks olunmuşdur".
Ölkənin hesabatı, eləcə də audit şirkətinin rəyi Dövlət Neft Fondunun, MHŞT üzrə Beynəlxalq Katibliyin və QHT-lərin təmsil olunduğu Mədən Hasilatında Şəffalığın Artırılması Koalisiyasının İnternet səhifələrində yerləşdirilir.
Azərbaycan Respublikası Hökümətinin mədən hasilatı sənayesində əldə etdiyi məcmu daxilolmaları barədə hesabatı. Hesabat dövrü: 2007-ci il illik
Azərbaycan Respublikasının Mineral Ehtiyatlarının Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffafliq Təşəbbüsü üzrə Komissiyası ( Müstəqil Mühasiblərin Rəyi) - 31 dekabr 2007

The Committee on Extractive Industries Transparency Initiative ("EITI") established by the Government of Azerbaijan to implement its obligations taken at the conference on EITI held in June 2003 in London, on 3 June, 2008 announced the release of the Government's eighth EITI report (Jan-Dec 2007 assertion) audited by Moore Stephens, the independent Aggregator. The release is accompanied by the Aggregator's opinion based on individual submissions of extractive industry companies participating in the EITI process in Azerbaijan.
The release of the Government's eighth EITI report together with the Aggregator's opinion follows presentation of the documents to the MOU parties on 3 June, 2008 and discussion on the outcomes of the reporting cycle.
The publication of Azerbaijan's eighth EITI report follows the signing of a Memorandum of Understanding ("MOU") on November 24, 2004 between the Government of Azerbaijan, foreign and local extractive industry companies and a Coalition of some 115 Non-Governmental Organizations ("NGO's") and 15 physical persons for Increasing Transparency in Extractive Industries to implement EITI in Azerbaijan. The MOU set out a clear and independent process for the implementation of EITI in Azerbaijan and since its signing has served as the framework for implementation efforts by all parties.
According to the Aggregator "...Assertion of the Committee on the EITI of the Republic of Azerbaijan, that the schedule of payments/allocations received during the 12 months ended 31 December 2007 is prepared in accordance with the aforementioned requirements, is fairly stated in all material respects".
The full report as well as the Aggregator's opinion on the document has already been disclosed on web sites of the State Oil Fund (SOFAZ), the International EITI Secretariat and the Non-Governmental Organizations (NGOs) Coalition for Increasing Transparency in the Extractive Industries of the Republic of Azerbaijan.