2008-ci il mayın 26-27-də İspaniyanın paytaxtı Madrid şəhərində Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə İdarə Heyətinin növbəti iclası keçirilmişdir. Azərbaycanı İdarə Heyətində təmsil edən MHŞT üzrə hökumət Komissiyasının sədri, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun icraçı direktoru Şahmar Mövsümov iclasda iştirak etmişdir.
İclasda MHŞT-nin tətbiqinə dair məsələlər geniş müzakirə edilmiş və 23 ölkənin, o cümlədən Azərbaycanın namizəd statusu əldə etdiyi qeyd edilmişdir. İdarə Heyətinin qərarına əsasən MHŞT-nin tam üzvü olmaq üçün ölkələrdə xüsusi qiymətləndirmə prosesi keçirilməlidir.
İdarə Heyətinin iclasında Azərbaycanın qiymətləndirmə prosesinə başlamış ilk ölkə olması xüsusi vurğulandı və təqdir edildi.
Görüş zamanı Azərbaycan hökuməti tərəfindən BMT-nin Baş Assambleyasına təqdim edilən Şəffaflıq Təşəbbüsünü dəstəkləyən qətnamə layihəsi barədə də məlumat verilmiş və bu məsələyə dair geniş müzakirələr aparılmışdır.

Chairman of the National EITI Committee, a member of the EITI Board and the Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan Shahmar Movsumov participated at the EITI Board meeting which was held on 26-27 May, 2008 in Madrid.
Issues on EITI Implementation process were discussed at the meeting. It was noted that 23 countries, included Azerbaijan had already received candidate status. To become Compliant Country the country should go through a validation process.
It was also emphasized that Azerbaijan is the first country which officially launched the Validation process and it was praised by other Board members.
Mr. Movsumov also made an informative presentation on the current status of the EITI Resolution submitted by the Government of Azerbaijan.