MHŞT üzrə Komissiyanın iclası keçirilmişdir
2009-cu il sentyabrın 15-də Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunda (ARDNF) Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə Komissiyanın iclası keçirilmişdir. Komissiyanın sədri, ARDNF-nin İcraçı Direktoru Şahmar Mövsümov MHŞT-nin Azərbaycanda tətbiqinə dair bir sıra məsələlərlə bağlı Komissiya üzvlərinə məlumat vermişdir.
İclasda MHŞT-nin Azərbaycanda tətbiqinə dair Çoxtərəfli Qrupun formalaşdırılması və fəaliyyəti haqqında Razılaşma sənədi müzakirə edilmişvə sənədin imzalanmasının mümkünlüyü qeyd edilmişdir.
Ş. Mövsümov 14-15 oktyabr 2009-cu il tarixlərində MHŞT üzrə Beynəlxalq İdarə Heyətinin iclasının Bakıda keçiriləcəyinə dair iclas iştirakçılarına məlumat vermiş və bu tədbir ərəfəsində keçiriləcək dəyirmi masada MHŞT üzrə Komissiyanın üzvlərini fəal iştirak etməyə dəvət etmişdir.
İclasda Azərbaycanda fəaliyyət göstərən yeni mədən hasilatı şirkətlərinin MHŞT prosesinə cəlb edilməsinə dair qərar qəbul edilmişdir.

EITI Committee holds meeting
A meeting of the Committee on implementation of Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) in Azerbaijan presided over by Shahmar Movsumov, Chairman of the Committee and the Executive Director of the State Oil Fund, was held on September 15, 2009. Shahmar Movsumov updated the members of the Committee on latest developments of EITI implementation.
The document on Formalization of Multi-Stakeholder Group for EITI Implementation in Azerbaijan was discussed at the meeting and mentioned the possibility of signing this document.
The Chairman informed that EITI International Board meeting will be held on 14-15 October, 2009 in Baku. Mr. Movsumov invited the members of the EITI Committee actively participate at the round table which will be held during the Board meeting.
Participants of the meeting also agreed to attract new extractive sector companies operating in the country to the EITI implementation process in Azerbaijan.