Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) icraçı direktoru Şahmar Mövsümov 2009-cu il iyulun 21-də London şəhərinin lord-meri Alderman İan Luderin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul etmişdir.
Ş. Mövsümov Dövlət Neft Fondunun fəaliyyəti, Fondun vəsaitlərinin idarə edilməsi, Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsünün (MHŞT) Azərbaycanda tətbiqi prosesində ARDNF-nin aparıcı rolu, Azərbaycanın MHŞT üzrə beynəlxalq İdarə Heyətində təmsilçiliyi barədə qonaqlara ətraflı məlumat vermişdir. Görüş zamanı Dövlət Neft Fondu tərəfindən maliyyələşdirilən layihələrin inkişaf üçün əhəmiyyəti xüsusi vurğulanmışdır.
A.İ. Luder Dövlət Neft Fondunun MHŞT-nin tətbiqi sahəsində uğurlarını və Fondun öz fəaliyyətində şəffaflığı təmin etməsini yüksək qiymətləndirdiyini qeyd etmişdir.
Görüşdə eyni zamanda Azərbaycan və Böyük Britaniya arasındakı iqtisadi əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, Suveren Fondlar, ölkəmizdəki mövcud iqtisadi islahatlar, Azərbaycanda neft sektorunun rolu, əsas prioritet məsələlərdən olan qeyri-neft sektorunun inkişaf etdirilməsi və digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır.

SOFAZ Executive Director meets with the delegation headed by Lord Mayor of the City of London
Shahmar Movsumov, the Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) received on July 21, 2009 the delegation headed by Lord Mayor of the City of London Alderman Ian Luder.
Mr. Movsumov briefed the guests on the Fund's activity, management of its assets, major projects financed by the Fund. He talked about SOFAZ's leading role in implementation of the Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) and Azerbaijan's representation at the international EITI Board.
Mr. A.I. Luder appreciated Fund's achievements in implementation of EITI and SOFAZ's transparency in its activity.
The current economic relations between Azerbaijan and UK, development perspectives of these relations, activity of Sovereign Wealth Funds, the economic reforms, development of Azerbaijan's non-oil sector and other issues were discussed at the meeting.