2009-cu il fevralın 16-18-də Qətərin paytaxtı Doha şəhərində Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə 4-cü beynəlxalq konfrans keçirilmişdir. Konfransda Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Naziri Samir Şərifov, Azərbaycanı MHŞT üzrə İdarə Heyətində təmsil edən MHŞT üzrə hökumət Komissiyasının sədri, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun icraçı direktoru Şahmar Mövsümov, Azərbaycanın MHŞT üzrə Katibliyinin başçısı Adil Məmmədov və qeyri-hökumət təşkilatlarının Mədən Sənayesində Şəffaflığın Artırılması Koalisiyasının üzvlərindən ibarət nümayəndə heyəti iştirak etmişdir.
Konfransın ilk günündə MHŞT üzrə Beynəlxalq İdarə Heyətində Azərbaycana MHŞT-nin tətbiqində tamhüquqlu üzv statusunun verilməsi məsələsi müzakirə edilmişdir.
Konfransda Azərbaycanda mədən hasilatı ilə məşğul olan şirkətlərin hökumətə ödənişləri və hökumətin şirkətlərdən daxilolmaları barədə məlumatların müntəzəm olaraq auditdən keçərək ictimaiyyətə açıqlandığı və dərc edildiyi, Azərbaycanın MHŞT-yə qoşulan ölkələr tərəfindən MHŞT prinsip və meyarlarının tam tətbiq edildiyini təsdiqləyən qiymətləndirmə prosesindən keçən ilk ölkə olduğu qeyd edilmişdir. Bunları nəzərə alaraq İdarə Heyəti tərəfindən Azərbaycanın MHŞT-nin tamhüquqlu üzv statusu təsdiq edildi. Bununla da Azərbaycan MHŞT-ni tətbiq edən və namizəd statusu almış 26 ölkədən tamhüquqlu üzv satusunu almış ilk və yeganə ölkə oldu.
İdarə Heyəti Azərbaycan hökumətini MHŞT-nin tətbiqi sahəsində uğurları və bu sahədə lider ölkə olması münasibətilə təbrik etmiş və digər MHŞT ölkələrini MHŞT-nin tətbiqində əməkdaşlığa daha konstruktiv yanaşmağa dəvət etmişdir. Azərbaycanın namizəd ölkə statusundan tamhüquqlu üzv statusuna keçməsinin təsdiq edilməsinin MHŞT üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanmışdır. Kofransda Azərbaycana MHŞT prinsip və meyarlarına tam cavab verən ölkə olması və MHŞT-nin tətbiqi sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlərə görə “2009-cu il MHŞT mükafatı” təqdim edilmişdir.
Konfransda iştirak edən Açıq Cəmiyyət İnstitutu və Soros Fondunun təsisçisi və sədri Corc Soros öz çıxışında Azərbaycanı təbrik etmiş və Azərbaycanın MHŞT-nin tətbiqində nailiyyətlərini yüksək qiymətləndirərək MHŞT-ni tətbiq edən digər ölkələrin də Azərbaycanın yolu ilə gedəcəyinə ümid etdiyini bildirmişdir.
Konfrans çərçivəsində hər iki ildən bir seçilən MHŞT üzrə Beynəlxalq İdarə Heyətinin üzvlərinin növbəti iki il üçün seçilməsi məsələsi müzakirə edilmiş və Azərbaycan yenidən MHŞT üzrə Beynəlxalq İdarə Heyətinə üzv seçilmişdir.

AZERBAIJAN IS A LEADER IN EITI IMPLEMENTATION
The 4th Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) International Conference was held on February 16-18, 2009 in Doha, Qatar. The Azerbaijan delegation represented by Samir Sharifov, Minister of Finance of the Republic of Azerbaijan, Shahmar Movsumov, Chairman of the National EITI Committee, a member of the EITI Board and the Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan, Adil Mammadov, Head of EITI Secretariat of Azerbaijan and members of the NGO’s Coalition on Improving Transparency Initiative in Extractive Industry participated at this Conference.
During the first day of the Conference, the Board discussed approval of Azerbaijan as the first EITI Compliant country.
It was mentioned that Azerbaijan has instituted a regular process of disclosing, reconciling and publishing company payments and government receipts; Azerbaijan is the first country to complete validation, the EITI's quality assurance process which verifies compliance with EITI principles and criteria. Taking all these into account the EITI Board designated Azerbaijan as EITI Compliant country. Thereby Azerbaijan became the first EITI Compliant country among 26 candidate countries.
The Board congratulated the government of Azerbaijan for its commitment and leadership and commended all stakeholders for their collaborative and constructive approach to EITI implementation. The promotion of Azerbaijan from Candidate to Compliant country status marks an important milestone for the EITI. “EITI Award 2009” for Azerbaijan’s commitment to EITI principles and criteria and its achievements in EITI Implementation was awarded to Azerbaijan.
George Soros, Founder and Chairman of the Open Society Institute and the Soros foundations network, participating at the Conference congratulated Azerbaijan, appreciated Azerbaijan’s achievements and supports to EITI and expressed his hopes that other EITI implementing countries will follow Azerbaijan’s experience.
At the Conference Azerbaijan was reelected as EITI International Board member for the next two years.