2009-cu il yanvarın 12-də Azərbaycanda Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə qiymətləndirmə prosesini həyata keçirəcək Coffey International Development şirkəti ilə MHŞT tərəfləri - MHŞT üzrə Hökumət Komissiyası, Azərbaycanda hasilat sənayesində fəaliyyət göstərən yerli və xarici şirkətlər, Mədən Sənayesində Şəffaflığın Artırılması üzrə QHT Koalisiyası arasında görüş keçirildi.
Görüşdə Qiymətləndirmə prosesinə dair məsələlər, Azərbaycanın MHŞT-nin tətbiqi sahəsində təcrübəsi müzakirə edildi.
Bu həftə ərzində qiymətləndirici şirkət ilə MHŞT tərəfləri arasında bir sıra görüşlərin keçirilməsi planlaşdırılır. 2009-cu ilin yanvar ayının sonunda Azərbaycanda MHŞT üzrə qiymətləndirmə prosesinin başa çatdırılması və qiymətləndiricinin prosesə dair hesabatının açıqlanması nəzərdə tutulur.

A meeting between Coffey International Development, the company selected to validate EITI process in Azerbaijan, and EITI stakeholders – National Committee on EITI, local and foreign extractive industry companies, and Coalition of Non-governmental organizations was held on January 12, 2009.
The issues on validation process, Azerbaijan’s experience on EITI implementation were discussed at the meeting.
The Validator, Coffey International Development, is planning to hold interviews with EITI stakeholders during this week. The Validator intends to complete the validation process in Azerbaijan and disclose the final report on this issue by the end of January, 2009.