Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası (IFC) və Azərbaycan inkişaf etməkdə olan bazarlarda özəl sektorun inkişafını dəstəkləyir
24 Jan 2013 14:29:56
Dünya Bankı Qrupunun üzvü IFC və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bu gün inkişaf etməkdə olan bazarlarda özəl sektorun inkişafının dəstəklənməsi sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi üzrə saziş imzaladılar.
Azərbaycanın Suveren Fonduolan ARDNF bu yaxınlarda bərpa olunan enerji mənbələri və iqlimə münasibətdə müsbət həllər sahəsində çalışan fondların və həyata keçirilən layihələrin inkişafını dəstəkləyən IFC-nin Katalizator Fonduna (IFC Catalyst Fund) 50 milyon ABŞ dolları dəyərində vəsaitin ayrılması üzrə öhdəlik qəbul etmişdir. Bundan əvvəl ARDNF tərəfindən IFC-nin Afrika, Latin Amerikası və Karib Fonduna 100 milyon ABŞ dolları dəyərində investisiya yatırılmışdır. Azərbaycan inkişaf etməkdə olan bazarlar arasında IFC-nin Aktivlərin İdarə Edilməsi Şirkəti (IFC Asset Management Company) tərəfindən idarə edilən fondlara investisiya yatırmış ilk ölkə olmuşdur.
“Azərbaycan Respublikası qlobal inkişafa böyük əhəmiyyət verir. Neft və qaz ehtiyatlarının satışından əldə etdiyimiz gəlirlərin etibarlı investisiya layihələrinə yatırmağımızın əsas səbəblərindən biri məhz budur.” – ARDNF-nin İcraçı direktoru, Şahmar Mövsümov bildirib. “IFC-nin təcrübəsini və inkişaf etməkdə olan bazarlarda fəaliyyətini yüksək dəyərləndiririk və yatırdığımız investisiyaların güclü inkişafa təsir göstərəcəyini və, həmçinin, yüksək maliyyə gəlirliliyinə malik olacağını gözləyirik. IFC-nin Aktivlərin İdarə Edilməsi Şirkəti tərəfindən idarə edilən fondlara investisiyaların yatırılması ilə bağlı digər seçimləri araşdırırıq”.
Jin-Yong Cai, IFC-nin İcraçı Vise-Prezidenti və baş direktoru bildirib, “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondu ilə tərəfdaşlığımızı yüksək dəyərləndiririk. Bu kimi sazişlər vasitəsilə, IFC iqtisadi inkişafı şərtləndirən qüvvəyə malik olan və ən lazımi sahələrdə fürsətlər yarada bilən özəl sektora verdiyi dəstəyini artıra bilər.”
IFC-nin Aktivlərin İdarə Edilməsi Şirkəti, IFC-nin tam mülkiyyətində olan törəmə qurumdur və üçüncü tərəflərdən kapitalın cəlb edilməsi və yatırılması, institusional investorlara IFC-nin təcrübəsindən faydalanmağa imkan yaradılması və, bununla yüksək kapital gəlirliliyinin və, həmçinin, vəsaitin yerləşdirildiyi inkişaf etməkdə olan bazarlarda müsbət inkişaf təsirinin təmin edilməsi sahəsində fəaliyyət göstərir. Şirkət beş investisiya fondunun 4,8 milyard ABŞ dolları dəyərində kapitalını idarə edir.
IFC haqqında
IFC, Dünya Bankı Qrupunun üzvü və, müstəsna olaraq, özəl sektor sahəsində fəaliyyət göstərən ən iri qlobal inkişaf təşkilatıdır. IFC investisiyaların maliyyələşdirilməsi, beynəlxalq maliyyə bazarlarından kapitalın cəlb edilməsi və biznes və hökumətlərə məsləhət xidmətlərini göstərməklə inkişaf edən ölkələrə davamlı artımın təmin edilməsi sahəsində yardım göstərir. 2012 maliyyə ilində IFC-nin investisiyaları 20 milyard ABŞ dollarından artıq olan ən yüksək göstərici nümayiş etdirib və, bununla, özəl sektorun iş yerlərinin yaradılması, innovasiyalara təkan verilməsi və dünyanın ən təzyiqli inkişaf çağırışlarının həll edilməsi imkanlarına tətbiqi təsir göstərmişdir. Daha ətraflı məlumat www.ifc.org internet səhifəsində verilir.
Azərbaycanın Suveren Fondu olan Dövlət Neft Fondu 1999-cu ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin qərarı əsasında neft və qaz ehtiyatlarına dair sazişlərin həyata keçirilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının əldə etdiyi gəlirlərin toplanması, səmərəli idarə edilməsi və gələcək nəsillər üçün saxlanılmasını təmin etmək məqsədilə yaradılmışdır. 01 yanvar 2013-cü il tarixinə ARDNF-nin vəsaitlərinin ümumi həcmi 34 129,4 milyon ABŞ dolları təşkil edir.

IFC, a member of the World Bank Group, and the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) today signed an agreement that expands their cooperation to support private sector development in emerging markets.
SOFAZ, Azerbaijan’s sovereign wealth fund, recently committed $50 million to the IFC Catalyst Fund which is designed to stimulate the development of funds and projects focused on renewable energy and climate-friendly solutions. This follows an investment by SOFAZ in 2010 of $100 million in the IFC African, Latin American, and Caribbean Fund. Azerbaijan was the first investor from an emerging market to invest in funds managed by the IFC Asset Management Company.
“The Republic of Azerbaijan attaches great importance to the global development agenda. That is the reason that we invest the funds generated through oil revenues in sustainable projects,” said Shahmar Movsumov, Executive Director of SOFAZ.
“We value IFC’s experience and track record of working in emerging markets and anticipate our investments delivering significant developmental impact as well as strong financial returns. We are looking at other opportunities to invest in funds managed by the IFC Asset Management Company in the near future,” he said.
Jin-Yong Cai, IFC Executive Vice President and CEO, said, “We value our partnership with the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan. Through agreements like this, IFC can increase its support to the private sector, which has the power to drive economic development and create opportunity where it is needed most.”
The IFC Asset Management Company, a wholly-owned subsidiary of IFC, mobilizes and invests third-party capital, enabling institutional investors to benefit from IFC’s expertise in achieving strong equity returns as well as positive development impact in the emerging markets in which it invests. It manages $4.8 billion of capital across five investment funds.
About IFC
IFC, a member of the World Bank Group, is the largest global development institution focused exclusively on the private sector. We help developing countries achieve sustainable growth by financing investment, mobilizing capital in international financial markets, and providing advisory services to businesses and governments. In FY12, our investments reached an all-time high of more than $20 billion, leveraging the power of the private sector to create jobs, spark innovation, and tackle the world’s most pressing development challenges. For more information, visit www.ifc.org.
The State Oil Fund of Azerbaijan, the sovereign wealth fund, was set up in December 1999 by the Presidential Decree as an extra-budgetary entity which accumulates and manages oil and gas revenues of the country. The Fund’s primary objectives are to help maintain macroeconomic stability in the country and to generate wealth for present and future generations. As of 01 January, 2013, assets of SOFAZ totaled USD 34 129.4 million.