Dövlət Neft Fondu BMK-nın Katalizator Fonduna sərmayə yatıracaq
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası (BMK), Kanada və Böyük Britaniya hökumətləri ilə birgə yeni yaradılmış BMK-nın Katalizator Fonduna sərmayə yatıracaqdır.Sözügedən Fond bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə və iqlim dəyişikliyinin qarşısının alınması üzrə fəaliyyət göstərən fondların və bu sahəyə dair layihələrin inkişafını dəstəkləmək məqsədilə yaradılmışdır.
BMK-nın Aktivlərin İdarəedilməsi Şirkəti tərəfindən idarə ediləcək Katalizator Fondu, təbii resurslardan səmərəli istifadəyə şərait yaradan və iqlim dəyişikliyi probleminin qarşısının alınması üzrə innovativ həll yolları təklif edən şirkətlərə artım kapitalı təmin edən fondlara sərmayə yatırılmasına imkan yaradacaqdır.
İlkin tranşda BMK-nın Katalizator Fondu 280 milyon ABŞ dolları məbləğində vəsaiti idarə edəcək ki, bu vəsaitin də 50 milyon ABŞ dollarının ARDNF tərəfindən ayrılması nəzərdə tutulur. Qeyd edək ki,2010-cu ildə ARDNF BMK-nın Afrika, Latın Amerikası və Karib Fonduna 100 milyon ABŞ dolları məbləğində sərmayə yatırmışdı.
ARDNF-nin İcraçı direktoru Şahmar Mövsümov bu investisiya ilə bağlı şərh verərkən bildirmişdir:“Azərbaycan Respublikası qlobal inkişafa böyük əhəmiyyət verir. Bizim neft gəlirlərindən əldə etdiyimiz gəlirlərin etibarlı investiisiya layihələrinə yatırmağımızın əsas səbəblərindən biri məhz budur. Biz BMK-nın təcrübəsini və inkişaf etməkdə olan ölkə bazarlarında fəaliyyətini yüksək dəyərləndiririk və birgə həyata keçirdiyimiz investisiyaların ölkəmizin iqtisadi inkişafına və maliyyə göstəricilərinə müsbət təsir edəcəyini düşünürük. Yaxın gələcəkdə BMK-nın Aktivlərin İdarəedilməsi Şirkətinin idarə etdiyi digər fondlara investisiya imkanlarını nəzərdən keçirəcəyik.”
Azərbaycanın Suveren Fondu olan Dövlət Neft Fondu 1999-cu ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin qərarı əsasında neft və qaz ehtiyatlarına dair sazişlərin həyata keçirilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının əldə etdiyi gəlirlərin toplanması, səmərəli idarə edilməsi və gələcək nəsillər üçün saxlanılmasını təmin etmək məqsədilə yaradılmışdır. 01 yanvar 2013-cü il tarixinə ARDNF-nin vəsaitlərinin ümumi həcmi 34 129,4 mln. ABŞ dolları təşkil edir.

The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) joined International Finance Corporation (IFC), the governments of Canada and the United Kingdom in investing in newly created IFC Catalyst Fund, which is designed to stimulate the development of funds and projects focused on renewable energy and climate-friendly solutions.
The IFC Catalyst Fund, which will be managed by a wholly owned subsidiary of IFC, IFC Asset Management Company, LLC ("AMC"), allows to co-invest in funds that provide growth capital to companies developing innovative ways to improve resource efficiency and address climate change.
During the first closing the IFC Catalyst Fund has managed to raise around USD 280 mln. of which USD 50 mln. is committed by SOFAZ. In 2010 SOFAZ made an investment in the amount of USD 100 million to the IFC African, Latin American, and Caribbean Fund.
Commenting on the investment Mr. Shahmar Movsumov, Executive Director of SOFAZ said: “The Republic of Azerbaijan attaches great importance to the global development agenda. That is the reason that we invest the funds generated through oil revenues in sustainable projects. We value IFC’s experience and track record of working in emerging markets and anticipate our investments delivering significant developmental impact as well as strong financial returns. We are looking at other opportunities to invest in funds managed by the IFC Asset Management Company in the near future”.
The State Oil Fund of Azerbaijan, the sovereign wealth fund, was set up in December 1999 by the Presidential Decree as an extra-budgetary entity which accumulates and manages oil and gas revenues of the country. The Fund’s primary objectives are to help maintain macroeconomic stability in the country and to generate wealth for present and future generations. As of 01 January, 2013, assets of SOFAZ totalled USD34 129.4mln.