Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun 2015-ci ilin yanvar-mart ayları üzrə gəlir və xərclərinə dair məlumat
01 May 2015 15:28:10
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu bildirir ki, 2015-ci ilin yanvar-mart ayları ərzində Neft Fondunun büdcə gəlirləri2 028, 0 milyon manat, büdcə xərcləri isə2 335,6milyon manat təşkil etmişdir.
2015-cü ilin ilk 3 ayı ərzində Dövlət Neft Fondunun neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 1 938,9 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından 1 936,3 və tranzit gəlirləri 2,6 milyon manat təşkil etmişdir.
Fondun vəsaitinin idarə olunmasından əldə edilən gəlirləri 89,1 milyon manata bərabər olmuşdur.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı Fondun büdcədənkənar gəliri 7 488,7 milyon manat təşkil etmişdir.
Hesabatdövrüərzində, Neft Fondunun 2015-ci il büdcəsinin icrası çərçivəsində 1 941,7 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. Qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə 47,9 milyon manat, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulmasına 25,1 milyon manatvəsait ayrılmışdır."Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu" layihəsinin maliyyələşdirilməsinə Neft Fondundan 3,9 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 2,7 milyon manat vəsait "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı"nın maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdir. “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsi üzrə isə 307,4 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 2015-cü ilin yanvar-mart ayları ərzində Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 6,9 milyon manat təşkil etmişdir.
2015-ci il aprelin 1-ə Fondun aktivləri 2015-ci ilin əvvəlinə (37 104,1 milyon ABŞ dolları) nisbətən5,86% azalaraq 34 930,5 milyon ABŞ dollarına bərabər olmuşdur.

SOFAZ Revenue and Expenditure Statement for January-March 2015
Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-March, 2015 reached 2 028.0 million manats, while budget expenditures constituted 2 335.6million manats.
Revenue of1 938.9 mln. manats was received from the implementation of oil and gas agreements, including1 936.3 mln. manats from the sale of profit oil and gas,2.6 mln. manats as transit payments.
The revenues from managing assets of the Fund for I quarter of 2015 amounted to89.1mln. manats.
The Fund's extra-budgetary revenues related to the revaluation of foreign exchange totalled 7 488.7 million manats.
As per January-March 2015 budget of the Fund, 1 941.7 mln. manats were transferred to the state budget. The expenditures in the amount of 47.9 mln. manats were directed to financing the improvement of social-economic condition of refugees and internally displaced persons, 25.1 mln. manats were used for financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system, 3.9 mln. manats were directed to financing Baku-Tbilisi-Kars railway construction and 2.7 mln. manats were directed to financing "The state program on the education of Azerbaijan youth abroad in the years 2007-2015". 307.4 mln. manats were directed to financing the “Southern Gas Corridor” project. Fund's administrative and operational expenses for the reporting period were 6.9 mln. manats.