Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu bildirir ki, 2015-ci ilin yanvar-iyun ayları ərzində Neft Fondunun büdcə gəlirləri4 054,0 milyon manat, büdcə xərcləri isə4 042,1milyon manat təşkil etmişdir.
2015-ci ilin ilk 6 ayı ərzində Dövlət Neft Fondunun neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 3 812,1 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından 3 802,1 milyon manat, akrhesabı ödənişlər 2,2 milyon manat, bonus ödənişləri 2,1 milyon manat və tranzit gəlirləri 5,7 milyon manat təşkil etmişdir.
Fondun vəsaitinin idarə olunmasından əldə edilən gəlirlər 241,9 milyon manata bərabər olmuşdur.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı Fondun büdcədənkənar gəliri 8 013,4 milyon manat təşkil etmişdir.
Hesabatdövrüərzində, Neft Fondunun 2015-ci il büdcəsinin icrası çərçivəsində 3 561,6 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. Qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə 89,8 milyon manat, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulmasına 46,5 milyon manatvəsait ayrılmışdır."Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu" layihəsinin maliyyələşdirilməsinə Neft Fondundan 17,2 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 5,9 milyon manat vəsait "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı"nın maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdir. “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsi üzrə isə 307,4 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 2015-ci ilin yanvar-iyun ayları ərzində Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 13,7 milyon manat təşkil etmişdir.
2015-ci il iyulun 1-ə Fondun aktivləri 2015-ci ilin əvvəlinə (37 104,1 milyon ABŞ dolları) nisbətən3,56% azalaraq 35 783,3 milyon ABŞ dollarına bərabər olmuşdur. İlin əvvəlinə nisbətən valyuta vəsaitlərinin azalmasının səbəbi valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlıdır.

SOFAZ Revenue and Expenditure Statement for January-June 2015
Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-June, 2015 reached 4 054. 0 mln. manats, while budget expenditures constituted 4 042.1 mln. manats.
Revenue of 3 812.1 mln. manats was received from the implementation of oil and gas agreements, including 3 802.1 mln. manats from the sale of profit oil and gas, 5.7 mln. manats as transit payments, 2.1 mln. manats as bonus payments and 2.2 mln. manats as acreage fees.
The revenues from managing assets of the Fund for January-June 2015 amounted to 241.9 mln. manats.
The Fund's extra-budgetary revenues related to the revaluation of foreign exchange totalled 8 013.4 mln. manats.
As per 2015 budget of the Fund, 3 561.6 mln. manats were transferred to the state budget. The expenditures in the amount of 89.8 mln. manats were directed to financing the improvement of socio-economic conditions of refugees and internally displaced persons. 46.5 mln. manats were used for financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system, 17.2 mln. manats were directed to financing Baku-Tbilisi-Kars railway construction and 5.9 mln. manats were directed to financing "The state program on the education of Azerbaijan youth abroad in the years 2007-2015". 307.4 mln. manats were directed to financing the “Southern Gas Corridor” project. Fund's administrative and operational expenses for the reporting period were 13.7 mln. manats.
The assets of SOFAZ as of July 1, 2015 have dropped by 3.56% compared to the beginning of 2015 (USD 37 104.1 mln.) and stood at USD 35 783.3 mln. Decrease of assets since the beginning of the year is due to the revaluation of foreign exchange.