Neft Fondu Tokioda daşınmaz əmlak almışdır
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) Yaponiyanın paytaxtı Tokio şəhərində yerləşən və dəyəri 52,3 milyard yapon yeni təşkil edən Kirarito Ginza ticarət obyektini satın almışdır. Bu əmlak “GK John” törəmə şirkətindən alınmışdır və ARDNF-nin Yaponiyada həyata keçirdiyi ilk daşınmaz əmlak investisiyasıdır. Binanın idarə edilməsi “Mitsubishi UFJ Trust and Banking Corporation” şirkəti tərəfindən həyata keçirilir.
Kirarito Ginza ticarət obyekti Yaponiyanın ən məşhur ticarət ərazisi sayılan Ginza rayonunda, Çou avenyuda yerləşir. Binanın tikintisi 2014-cü ildə başa çatdırılmışdır və son dövrlər ərzində Ginza rayonunda tikilən ən dəyərli investisiya aktivlərindən biridir. Binanın ümumi sahəsi 15 647 kvadrat metr təşkil edir və 47 şirkət tərəfindən icarəyə götürülmüşdür.
ARDNF-nin İcraçı direktoru Şahmar Mövsümov Yaponiya daşınmaz əmlak investisiyası ilə bağlı bildirmişdir: “Biz Fondun Yaponiya daşınmaz əmlak bazarına ilk investisiya yatırımından çox məmnunuq. Bu daşınmaz əmlaka investisiya qoyuluşunda əsas məqsəd, onun uzun müddət ərzində dəyərini qoruyub saxlaması, eləcə də orta və uzun müddətdə yüksək gəlirlilik potensialına malik olmasıdır”.
Azərbaycanın Suveren Fondu olan Dövlət Neft Fondu 1999-cu ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin qərarı əsasında neft və qaz ehtiyatlarına dair sazişlərin həyata keçirilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının əldə etdiyi gəlirlərin toplanması, səmərəli idarəedilməsi və gələcək nəsillər üçün saxlanılmasını təmin etmək məqsədilə yaradılmışdır. 01 iyul 2015-ci il tarixinə ARDNF-nin vəsaitlərinin ümumi həcmi 35 milyard ABŞ dolları təşkil edir. Qeyd edilən daşınmaz əmlaka investisiya Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 2011-ci il 27 oktyabr tarixli 519 nömrəli Fərmanı ilə dəyişikliklər edilmiş "Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun valyuta vəsaitlərinin saxlanılması, yerləşdirilməsi və idarə edilməsi haqqında Qaydalar"a, bu qaydalara uyğun olaraq qəbul edilmiş yeni investisiya siyasətinə əsasən həyata keçirilmişdir. Yeni investisiya siyasətinə əsasən investisiya portfelinin məcmu dəyərinin 5%-ə qədəri səhmlərə, 5%-ə qədəri qızıla, eləcə də eyni həcmdə vəsaiti, yəni 5%-ə qədəri daşınmaz əmlaka investisiya edilə bilər.

23 Sep 2015 13:35:26
The State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAZ) has made an investment in a landmark retail property Kirarito Ginza in Tokyo, Japan for JPY 52.3 billion.The property was purchased from SPC vehicle named GK John. This is Sofaz’s first real estate investment in Japan and the property is managed by Mitsubishi UFJ Trust & Banking Corporation.
Kirarito Ginza is located in Chou Avenue, Ginza, which is the most prestigious retail location in Japan. The property was built in 2014 and is one of the very few trophy assets recently completed in Ginza area. The gross floor area (GFA) of the property is approximately 15,647 m2. The asset is let to 47 tenants.
Commenting on the acquisition, Shahmar Movsumov, Executive Director of SOFAZ, stated: “We are delighted to have made our first foray into the Japanese real estate market. Our investment rationale for this asset is based on its capital preservation capacity, it is the best quality asset in the best location, coupled with its return enhancement potential over medium to long term”
The State Oil Fund of Azerbaijan, the sovereign wealth fund, was set up in December 1999 by the Presidential Decree as an extra-budgetary entity which accumulates and manages oil and gas revenues of the country. The Fund’s primary objectives are to help maintain macroeconomic stability in the country and to generate wealth for present and future generations. As of 01 July, 2015, assets of SOFAZ totaled USD 35 billion. Purchase of this property was realized in accordance with the amendments under the Presidential decree № 519 dated October 27th, 2011 made to "Rules on management of foreign currency assets of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan". By the investment policy overall value of the investment portfolio can be invested into the gold, equities and real estate with maximum limit of up to 5 % per each financial tool.