2016-cı il aprel ayının 8-də Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunda (ARDNF) Fondun İcraçı direktoru Şahmar Mövsümovun sədrliyi ilə Mədən Hasilatı üzrə Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə Komissiyanın Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2 fevral 2016-cı il tarixli, 69s nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş yeni tərkibdə ilk iclası keçirilmişdir. Sərəncama əsasən yeni Komissiyanın tərkibinə Dövlət Neft Fondu, Dövlət Neft Şirkəti, Vergilər, İqtisadiyyat, Energetika, Maliyyə, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Xarici İşlər, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi nazirliklərinin və Dövlət Statistika Komitəsinin nümayəndələri daxildirlər.
İclas zamanı iştirakçılar MHŞT ilə bağlı ümumi məlumat almış, cari vəziyyət və yeniliklər haqqında MHŞT üzrə Katibliyin təqdimatı ilə tanış olmuşlar. Bundan başqa, tərəflər MHŞT üzrə Komissiyanın üzvlərinin Çoxtərəfli Qrupa (ÇQ) seçkisi, burada iştirakının koordinasiyası və digər məsələləri müzakirə etmişlər.

The meeting of the Commission on the Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) in Azerbaijan with the new members approved by the Ordinance #69s of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, dated February 2, 2016, was held under thechairmanship of the Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) Shahmar Movsumov on April 8, 2016. According the Ordinance members of the following state entities are included to the Commission: SOFAZ, State Oil Company, Ministry of Taxes, Ministry of Economy, Ministry of Energetics, Ministry of Finance, Ministry of Ecology and Natural Resources, Ministry of Foreign Affairs, Ministry of Labor and Social Protection, and State Statistics Committee.
During the meeting, Azerbaijan EITI Secretariat gave general information to the members and also made a presentation on current situation and new possibilities. Besides, participants discussed the election of the Commission members to the Multi-Stakeholder Group (MSG), coordination of the activities of members within MSG and other issues.