2016-cı il sentyabr ayının 29-da Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) İcraçı direktoru Şahmar Mövsümov ilə Uruqvay Şərq Respublikası parlamentinin Nümayəndələr Palatasının sədri cənab Xerardo Amarilyanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti arasında görüş keçirilib.
Ş. Mövsümov nümayəndə heyətinə ARDNF-nin fəaliyyəti, Fondun vəsaitlərinin idarə edilməsi, Fond tərəfindən həyata keçirilən layihələr, investisiya fəaliyyəti və Mədən Hasilatı üzrə Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) çərçivəsində Azərbaycanın gördüyü işlər barədə məlumat verib. Görüş iştirakçıları tərəfindən ölkəmizdə keçirilən V Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunun və Forumda müzakirə edilən məsələlərin bütün ölkələr üçün əhəmiyyətliliyi qeyd edilib.
Görüşdə Azərbaycan və Uruqvay arasında iqtisadi əməkdaşlıq, inkişaf perspektivləri, ölkələr arasında qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi və digər məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb.

Shahmar Movsumov, the Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) met with a Uruguay delegation led by President of the Chamber of Representatives of the General Assembly of Uruguay Gerardo Amarilla on September 29, 2016.
Mr. Movsumov briefed the delegation members on the Fund’s activity, management of its assets, projects funded by SOFAZ, investments and the activities of Azerbaijan in the frame of Extractive Industries Transparency Initiative (EITI). The importance of the 5th Baku International Humanitarian Forum was emphasized at the meeting.
The economic relations between Azerbaijan and Uruguay, development perspectives of these relations, share of experience were discussed at the meeting.