20 illiyini qeyd edən Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun vəsaitlərinin həcmi ARDNF-nin tarixində ilk dəfə olaraq 40 milyard ABŞ dollarını keçmişdir
26 Apr 2019 17:01:00
Ümummilli lider Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasəti nəticəsində 1999-cu ildə yaradılan bu il 20 illiyini qeyd edən Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) aktivləri ARDNF-nin tarixində ilk dəfə olaraq 40 milyard ABŞ dolları həcmini keçmişdir. ARDNF-nin aktivlərinin artımı Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkədə həyata keçirilən mühüm sosial-iqtisadi islahatların nəticəsində dayanaqlı uzunmüddətli iqtisadi artıma hədəflənmiş siyasətin daha bir nümunəsidir.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu bildirir ki, 2019-cu ilin yanvar-mart ayları ərzində ARDNF-nin büdcə gəlirləri 5 960,7 milyon manat, büdcə xərcləri isə 2 640,7 milyon manat təşkil etmişdir.
2019-cu ilin birinci rübü ərzində ARDNF-nin neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 4 605,0 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından 3 833,5 milyon manat, bonus ödənişləri 766,4 milyon manat, tranzit gəlirləri 5,1 milyon manat təşkil etmişdir.
Ötən rüb ərzində Fondun vəsaitinin idarə olunmasından əldə edilən gəlirlər 1 355,7 milyon manata bərabər olmuşdur.
Hesabat dövrü ərzində ARDNF-nin 2019-cu il büdcəsinin icrası çərçivəsində 2 615,0 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. Qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə 19,7 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 2019-cu ilin yanvar-mart ayları ərzində ARDNF-nin idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 6,0 milyon manat təşkil etmişdir.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı ARDNF-nin büdcədənkənarxərci 332,0 milyon manat təşkil etmişdir.
2019-cu ilin 31 mart tarixinə Fondun aktivləri 2019-cu ilin əvvəlinə (38 515,2 milyon ABŞ dolları) nisbətən 4,56% artaraq 40 273,3 milyon ABŞ dollarına bərabər olmuşdur. Aktivlərin artımı Fondun büdcə gəlirləri, o cümlədən vəsaitlərin idarə edilməsindən əldə edilən gəlirlər hesabına olmuşdur.

Celebrating its 20th anniversary this year, the assets of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ), established as a result of the foresighted decision of the national leader Heydar Aliyev, have increased to over USD 40 billion for the first time in its history. The growth of SOFAZ's assets demonstrates the successful implementation of a policy aimed at achieving a sustainable long-term economic growth, through significant socio-economic reforms pursued by President Ilham Aliyev.
Budget revenues of SOFAZ for the period of January-March, 2019 reached 5 960.7 million manats, while budget expenditures 2 640.7 million manats.
Revenue of 4 605.0 mln. manats was received from implementation of oil and gas agreements, including 3 833.5 mln. manats from the sale of profit oil and gas, 766.4 mln. manats as bonus payments and 5.1 mln. manats as transit payments.
The revenues from managing SOFAZ’s assets for January-March 2019 amounted to 1 355.7 mln. manats.
As per 2019 budget of the Fund, 2 615.0 mln. manats were transferred to the state budget. The expenditures in the amount of 19.7 mln. manats were directed to financing the improvement of social-economic condition of refugees and internally displaced persons. SOFAZ’s administrative and operational expenses for the reporting period were 6.0 mln. manats.
SOFAZ's extra-budgetary expenditures related to the revaluation of foreign exchange totaled 332.0 mln. manats.
The assets of SOFAZ as of March 31, 2019 have increased by 4.56% compared to the beginning of 2019 (USD 38 515.2 mln.) and stood at USD 40 273.3 mln. The increase was mainly due to SOFAZ budget revenues and asset management activity.