Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) Müşahidə Şurasında Azərbaycan Respublikası Milli Məclisini təmsil edəcək üzv kimi Milli Məclisin Sədr müavini Adil Əliyev təyin edilib.
Adil Əliyev 2005-2020-ci illər üzrə Milli Məclisin III, IV, V və VI çağırış deputatıdır və 10 mart 2020-ci ildə Milli Məclis Sədrinin müavini, Gənclər və İdman Komitəsinin sədri seçilib. Milli Məclisin Parlamentlərarası İttifaqdakı nümayəndə heyətinin rəhbəri, Azərbaycan-Qazaxıstan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəridir. 2009-cu ildən Müstəqil Dövlətlər Birliyinin Müdafiə və Təhlükəsizlik Komitəsinin Sədr müavinidir. Daha öncələr Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər orqanlarında müxtəlif vəzifələrdə çalışıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentiİlham Əliyevin 9 dekabr 2019-cu il Sərəncamına əsasən ARDNF-nin Müşahidə Şurasının yeni tərkibi təsdiqlənib.
Sərəncama əsasən, ARDNF-nin yeni tərkibinə Azərbaycan Respublikasının Baş Naziri, Milli Məclis sədrinin müavini, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi – Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi məsələlər və innovativ inkişaf siyasəti şöbəsinin müdiri, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi – Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi siyasət və sənaye məsələləri şöbəsinin müdiri, Maliyyə naziri, İqtisadiyyat naziri və Mərkəzi Bankın sədri daxildir.

Mr Adil Aliyev, the Deputy Speaker of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan (Parliament) has been appointed to the Supervisory Board of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ).
Mr Aliyev has been a member of the Parliament since 2005. He was elected Deputy Speaker of the Parliament and Head of the Committee on Youth and Sports on 10 March 2020.
Mr Aliyev is the chair of the delegation to the Inter-Parliamentary Union (IPU) and the head of the Azerbaijan-Kazakhstan Inter-parliamentary Friendship Group. He also serves as the Deputy Chairman of the Defense and Security Committee of the Commonwealth of Independent States (CIS) since 2009.
Prior to his role at the Parliament, Mr Aliyev served in various positions in the Ministry of Internal Affairs from 1994-2005.
The new members of SOFAZ’s Supervisory Board have been approved by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on 9 December 2019. According to the Order, the board members include the Prime Minister of Azerbaijan, the Deputy Speaker of the Milli Majlis, the Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan – Head of the Department on Economic Issues and Innovative Development Policy of the Presidential Administration, the Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan – Head of the Department on Economic Policy and Industrial Issues of the Presidential Administration, the Minister of Finance, the Minister of Economy and Chairman of the Central Bank.