ARDNF-nin 2021-ci ilin yanvar-sentyabr ayları üzrə gəlir və xərclərinə dair məlumat
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bildirir ki, 2021-ci ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində ARDNF-nin büdcə gəlirləri 10 444,5 milyon manat, büdcə xərcləri isə 7 328,2 milyon manat təşkil etmişdir.
2021-ci ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində ARDNF-nin neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 8 178,2 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından 7 384,4 milyon manat, bonus ödənişləri 772,0 milyon manat, tranzit gəlirləri 16,5 milyon manat, akrhesabı ödənişlər 5,3 milyon manat təşkil etmişdir.
Hesabat dövrü ərzində ARDNF-nin vəsaitinin idarə olunmasından əldə edilən gəlirlər 2 266,3 milyon manata bərabər olmuşdur.
Cari ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində ARDNF-nin 2021-ci il büdcəsinin icrası çərçivəsində 7 309,7 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın maliyyələşdirilməsinə 3,4 milyon manat yönəldilmişdir. 2021-ci ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində ARDNF-nin idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 15,1 milyon manat təşkil etmişdir.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı ARDNF-nin büdcədənkənar xərcləri 1 990,6 milyon manat təşkil etmişdir.
2021-ci il sentyabr ayının 30-a ARDNF-nin aktivləri 2021-ci ilin əvvəlinə (43 564,3 milyon ABŞ dolları) nisbətən 1.52% artaraq
44 226,4 milyon ABŞ dolları təşkil etmişdir.
Aktivlərin artımı ARDNF-nin büdcə gəlirləri, o cümlədən vəsaitlərin idarə edilməsindən əldə edilən gəlirlər hesabına olmuşdur. Müvafiq dövr ərzində ən yüksək gəlirlilik səhm alt portfelində müşahidə olunmaqla investisiya portfelinin hər bir tərkib aktiv növü üzrə müsbət gəlirlilik qeydə alınmışdır.

Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-September, 2021 reached AZN 10 444.5 million, while budget expenditures constituted AZN 7 328.2 million.
Revenue of AZN 8 178.2 million was received from the implementation of oil and gas agreements, including AZN 7 384.4 million from the sale of profit oil and gas, AZN 772.0 million as bonus payments, AZN 16.5 million as transit payments and AZN 5.3 million as acreage fee.
The revenues from managing SOFAZ’s assets for January-September 2021 amounted to AZN 2 266.3 million.
As per 2021 budget of the Fund, AZN 7 309.7 million were transferred to the state budget and AZN 3.4 million were allocated to the “State Program on Raising Competitiveness of Higher Education in Azerbaijan in 2019-2023” during January-September, 2021. SOFAZ’s administrative and operational expenses for the reporting period totaled AZN 15.1 million.
SOFAZ’s extra-budgetary expenditures related to the foreign exchange movements amounted to AZN 1 990.6 million.
As of 30 September, 2021, the value of SOFAZ`s assets under management amounted to USD
44 226.4 million, increasing by 1.52% compared to the start of the year (USD 43 564.3 million).
The increase was mainly due to SOFAZ’s budget revenue and managing assets. During the current period each asset class positively contributed to the overall investment portfolio return, while the equity investments returns were significantly higher compared to other assets classes.