Dövlət Neft Fondu və Mərkəzi Bank tərəfindən media nümayəndələri üçün birgə təlim keçirilmişdir
25 oktyabr 2022-ci il, Bakı:Ölkəmizin milli inkişaf prioritetləri, o cümlədən sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasından irəli gələn əsas çağırışların və bu istiqamətdə aidiyyəti üzrə görülən işlər barədə məlumatın cəmiyyətə düzgün kommunikasiya edilməsi, media institutları ilə peşəkar əməkdaşlığın gücləndirilməsi,jurnalistlərin iqtisadi-maliyyə, o cümlədən mərkəzi bankçılıq sahəsində biliklərinin artırılması məsələləri daim diqqət mərkəzində saxlanılır.
Dövlətin maliyyə siyasətinin və fəaliyyətinin geniş ictimaiyyət tərəfindən aydın başa düşülməsi, fəaliyyət istiqamətlərinə dair mesajların ictimaiyyətə düzgün ötürülməsi baxımından media institutları ilə sıx əməkdaşlıq mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun və Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının birgə təşkilatçılığı ilə 25 oktyabr 2022-ci il tarixində mətbuat nümayəndələri üçün "İcmal büdcənin formalaşmasında ARDNF-nin rolu”, ”Qlobal iqtisadi trendlər və ARDNF-nin investisiya fəaliyyəti" və “Uçot dərəcəsi qərarının iqtisadiyyata təsirləri” mövzularında təlim keçirilmişdir.
Təlim iştirakçılarına ölkədə icmal büdcənin formalaşmasında ARDNF-nin rolu, mövcud qlobal iqtisadi münasibətlər şəraitində ARDNF-nin investisiya fəaliyyətinin xüsusiyyətləri, həmçinin Mərkəzi Bankın pul siyasətinin mahiyyəti və alətləri, uçot dərəcəsinin əsas pul siyasəti aləti kimi rolu və əhəmiyyəti, uçot dərəcəsilə bağlı siyasət qərarlarının maliyyə, o cümlədən pul bazarına təsiri, pul siyasətinin transmissiya mexanizmi barədə ətraflı məlumat verilmiş, mövzularla bağlı təhlili materiallar təqdim olunmuşdur.

SOFAZ and Central Bank hold training for media representatives
25 October 2022, Baku: SOFAZ constantly keeps in the spotlight the issues of effectively informing the public about national development priorities, especially about the main challenges arising from the strategy for socio-economic development and the work done in this direction, strengthening professional cooperation with media institutions, raising the literacy of journalists in the field of economics and finance, as well as in central banking.
Close cooperation with media institutions is important in terms of a clear understanding of the state's financial policy and activities by the general public, as well as the correct transmission of policy messages to the public.
On 25 October 2022, the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan and the Central Bank of the Republic of Azerbaijan held training sessions for media representatives on the topics ‘The role of SOFAZ in the formation of the overview budget’, ‘Global economic trends and the investment activity of SOFAZ’ and ‘The impact of the refinancing rate decision on the economy’.
The participants of the training were informed about the role of SOFAZ in the formation of the country’s general budget, the characteristics of the investment activity of SOFAZ under the current global economic relations, as well as the nature and tools of monetary policy, the role and importance of the refinancing rate as the main monetary policy tool, the impact of policy decisions on financial markets, including the money market, the transmission mechanism of monetary policy, and analytical materials related to the topics were presented.