5 iyun tarixində Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunda “Yay Təcrübə Proqramı”nın açılış mərasimi baş tutub. Belə ki, 955 ümumi müraciət edən tələbələrdən müsahibələrin nəticəsi olaraq seçilmiş 19 nəfər və daha öncə ADA Universitetində təşkil olunan “Karyera hazırlığı həftəsi” çərçivəsində qalib gələn 5 tələbə daxil olmaqla ümumi sayı 24-ə çatmış təcrübəçilərə Fond əməkdaşları tərəfindən təqdimatlar keçirilib.
Tədbir çərçivəsində təcrübəçiləri salamlayan İnsan resursları departamentinin baş mütəxəssisi Rəna Xalikova hər il keçirilən təcrübə proqramının Fondun işə qəbul strategiyasındakı əhəmiyyətli rolunu vurğulayıb və proqram barədə ətraflı məlumat verib. Daha sonra Risklərin idarəedilməsi departamentinin direktoru Vadim Pşeniçnıy Fondda qazandığı peşəkar təcrübə və şəxsi tövsiyələrini təcrübəçilərlə bölüşüb. İnvestisiya departamentinin Sabi̇t gəli̇rli̇ qi̇ymətli̇ kağızlar və pul bazarları şöbəsinin baş treyderi Fuad Təmirov isə Fondun investisiya fəaliyyəti və aktivlərin bölgüsü mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Sonda, İcraçı direktorun müavininin köməkçisi Əzimə Quliyeva Fondun korporativ dəyərləri və etik davranış qaydaları barədə təcrübəçiləri məlumatlandırıb.
Ötən ilin “Yay Təcrübə Proqramı”nın iştirakçısı olmuş və hazırda Fondun İnvestisiya departamentinin Sabi̇t gəli̇rli̇ qi̇ymətli̇ kağızlar və pul bazarları şöbəsi̇ndə treydər vəzifəsində çalışan Əsgər Quluzadə də Fondla bağlı təcrübəsini tələbələrlə bölüşüb.
Sonda Fond əməkdaşları təcrübəçilərin suallarını cavablandırıblar.
Qeyd edək ki, proqramın davam edəcəyi 8 həftə ərzində təcrübəçilər, İnvestisiya, İnvestisiyalarda əməliyyatlar, Risklərin idarəedilməsi, Enerji layihələri, İnsan resursları, Strateji kommunikasiya, Hesablaşmalar, Büdcə və layihələr, Mühasibat uçotu, Satınalmaların idarəedilməsi, İnformasiya sistemləri və rəqəmsal əməliyyatlar və Hüquq kimi fərqli struktur bölmələrində real iş mühitində təcrübə və əyani tapşırıqlar üzərində işləməklə müvafiq sahələrdə praktik vərdişlər qazanmaq imkanı əldə edəcəklər.

On June 5th, the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) held the opening ceremony for the "Summer Internship Program." Out of a total of 955 applicants, 19 students were selected based on interview results, along with 5 students who were winners of the "Employability Week" organized at ADA University, making a total of 24 interns who attended the presentations delivered by SOFAZ employees.
Rena Khalikova, the Senior Specialist of the Human Resources Department, welcomed the interns, highlighted the significant role of the internship program in the Fund's recruitment strategy and provided detailed information about the program. Following that, Vadim Pshenichny, Director of the Risk Management Department, shared his professional experiences and personal recommendations with the interns. Fuad Tamirov, the Senior Trader of the Fixed Income and Money Markets Division of the Investment Department, delivered a presentation on SOFAZ's investment activities and asset allocation. Finally, Azima Guliyeva, Assistant to the Deputy CEO, briefed the interns on SOFAZ's corporate values and code of conduct.
Asgar Guluzade, who participated in last year's "Summer Internship Program" and currently is working as a Trader in the Fixed Income and Money Market Division of the Investment Department at SOFAZ shared his experiences with the students.
In conclusion, SOFAZ employees answered the questions of the interns.
It should be highlighted that during the 8-week internship program, students will gain hands-on business experience by working with a dynamic team of highly skilled professionals from Investment, Investment Operations, Risk Management, Energy Projects, Human Resources, Strategic Communication, Budget and Projects, Settlements, Accounting, Procurement, Legal, and Information Systems and Digital Operations.