Xaricdə təhsil alan azərbaycanlı tələbələr üçün “Layihələrin idarə olunması” mövzusunda vebinar təşkil olunub
24 Sep 2024 17:57:00
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) yaradılmasının 25-ci və “Əsrin müqaviləsi”nin imzalanmasının 30-cu ildönümü münasibətilə keçirilən silsilə tədbirlər çərçivəsində ARDNF, Gənclər Fondu və Azərbaycanlı Tələbələr və Məzunlar Platformasının (ASAP) birgə təşkilatçılığı ilə xaricdə təhsil alan azərbaycanlı tələbələr ilə vebinar formatlı görüş təşkil olunub.
Tədbirin açılışında çıxış edən ARDNF-nin İcraçı direktorunun müavini Bəhruz Bəhramov və ASAP-ın İcraçı direktoru Sevda Mansurova vebinar iştirakçılarını salamlayaraq təmsil etdikləri qurumların fəaliyyəti, Azərbaycanın neft strategiyasının insan kapitalının inkişafına təsiri, eləcə də gənclərin şəxsi və peşəkar bacarıqlarının genişləndirilməsi üçün dövlət tərəfindən yaradılan imkanları qeyd etdilər. Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə bağlanmış “Əsrin müqaviləsi”nin ölkənin sosial-iqtisadi inkişafında oynadığı tarixi rol və ARDNF tərəfindən maliyyələşdirilən ümummilli layihələrin əhəmiyyəti çıxışçılar tərəfindən vurğulandı.
Daha sonra ARDNF-nin Büdcə və layihələr departamentinin mütəxəssisi Zöhrə Abbasova tərəfindən iştirakçılar üçün “Layihələrin idarə olunması” mövzusunda təlim keçirilib. Təlimdə layihələrin səmərəli idarə olunmasının üsulları, hal-hazırda ən çox istifadə olunan beynəlxalq praktikalar, dövlət sektorunda layihələrin idarə olunması sisteminin tətbiqi, layihələrin mərhələli inkişafı, eləcə də maraqlı tərəflərlə əməkdaşlığa dair geniş məlumat təqdim olunub.
Vebinarın yekununda gəncləri maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, Amerika Birləşmiş Ştatları, Böyük Britaniya, İrlandiya, İsveç Kralllığı, Türkiyə Respublikası, Avstriya, Çexiya, Almaniya Federativ Respublikası da daxil olmaqla ondan çox xarici ölkədə təhsil alan azərbaycanlı tələbələr sözügedən vebinarda iştirak edib.

Webinar on "Project Management" held for Azerbaijani students studying abroad
As part of a series of events marking the 25th anniversary of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) and the 30th anniversary of the signing of the "Contract of the Century," a webinar on project management was jointly organized by SOFAZ, Azerbaijan Youth Foundation, and the Azerbaijani Students and Alumni Platform (ASAP) for Azerbaijani students studying abroad.
The event was inaugurated by Bahruz Bahramov, Deputy CEO of SOFAZ, and Sevda Mansurova, Executive Director of ASAP. In their opening remarks, the speakers welcomed the participants and provided an overview of their respective institutions and discussed the significance of Azerbaijan's oil strategy in fostering the development of human capital and highlighted the state's role in supporting the professional growth of youth by providing various opportunities for skill enhancement. The speakers further emphasized the historic significance of the "Contract of the Century" signed under the leadership of National Leader Heydar Aliyev, in driving the country's socio-economic progress, and highlighted the pivotal role of national projects funded by SOFAZ.
Following the opening session, Zohra Abbasova, a specialist in SOFAZ’s Budget and Projects Department, delivered a training session on "Project Management." The training covered key aspects of effective project management, widely used international practices, the application of project management systems within the public sector, the phases of project development, and extensive insights into stakeholder collaboration.
The webinar was concluded with the Q&A session.
It is noteworthy that the webinar attracted Azerbaijani students from over ten countries, including the United States, the United Kingdom, Ireland, Sweden, Türkiye, Austria, the Czech Republic, and Germany.