Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) İcraçı direktoru İsrafil Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti beynəlxalq maliyyə bazarında strateji tərəfdaşlıq əlaqələrini genişləndirmək və investisiya portfelini şaxələndirmək istiqamətində görülən işlər çərçivəsində Səudiyyə Ərəbistanına işgüzar səfər edib.
Səfər müddətində nümayəndə heyəti Səudiyyə Ərəbistanının Maliyyə naziri Mohammed Al-Jadaan və İnvestisiya naziri Khalid A. Al-Falih kimi dövlət rəsmiləri, eləcə də “BSF”, “Vision Invest”, “Gulf Islamic Investments”, “Investcorp”, “Sanabil”, “Dubai Holding” və “Gulf Capital” kimi bir sıra aparıcı şirkətlərin rəhbərləri ilə mühüm görüşlər keçirib. Görüşlər zamanı iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi, qarşılıqlı sərmayələrin təşviqi və əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri, potensial investisiya imkanları, eləcə də strateji layihələr müzakirə edilib. Tərəflər, innovasiya, dayanıqlı inkişaf və iqtisadi diversifikasiya kimi qarşılıqlı maraq doğuran sahələrdə əməkdaşlıq imkanlarını dəyərləndiriblər.
Nümayəndə heyəti eyni zamanda səfər çərçivəsində, 29-31 oktyabr tarixlərində Səudiyyə Ərəbistanının Riyad şəhərində keçirilən VIII Gələcək İnvestisiya Təşəbbüsü Forumunda (FII8) da iştirak edib. FII8 dünyanın ən nüfuzlu liderlərini və ekspertlərini bir araya gətirərək, qlobal çağırışlara cavab verən transformativ investisiya imkanlarını müzakirə etmək məqsədi daşıyıb. Forum çərçivəsində ARDNF-nin nümayəndə heyəti “Franklin Templeton”, “Starwood” və “Brookfield” kimi dünyanın aparıcı maliyyə şirkətlərinin rəhbərləri ilə məhsuldar görüşlər keçirib. FII8 forumu çərçivəsində aparılan müzakirələr, beynəlxalq tərəfdaşlarla yeni əməkdaşlıq imkanlarının təməlini qoymaqla yanaşı, Dövlət Neft Fondunun qlobal investisiya təcrübəsini zənginləşdirməsi baxımından da mühüm platforma rolunu oynayıb.

01 Nov 2024 12:01:00
A delegation led by Israfil Mammadov, CEO of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ), recently had a working visit to Saudi Arabia. This visit was a part of SOFAZ’s broader efforts to strengthen strategic partnerships within the global capital market and further diversify its investment portfolio.
The delegation engaged in high-level meetings with government officials, including the Minister of Finance, Mohammed Al-Jadaan, and Minister of Investment, Khalid A. Al-Falih, as well as with senior executives from leading companies such as BSF, Vision Invest, Gulf Islamic Investments, Investcorp, Sanabil, Dubai Holding, and Gulf Capital. These discussions centered on advancing mutual investment initiatives, exploring collaboration opportunities, and identifying strategic projects. The parties also exchanged views on fostering innovation, promoting sustainable development, and supporting economic diversification.
As part of the visit, the delegation participated in the 8th Future Investment Initiative Forum (FII8), themed “Infinite Horizons: Investing Today, Shaping Tomorrow.” FII8 gathered influential leaders and experts from around the world to discuss transformative investment opportunities addressing global challenges. At the forum, the SOFAZ delegation held productive meetings with leading financial institutions, including Franklin Templeton, Starwood, and Brookfield. The forum provided SOFAZ with valuable insights into global investment trends and paved the way for new collaborative opportunities with international partners.