Bu il təsis olunmasının 25-ci ildönümünü qeyd edən Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF), "Milli sərvətdən dayanıqlı inkişafa doğru" şüarı altında, Fond əməkdaşlarının iştirakı ilə İllik Yığıncağı keçirilib. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasəti nəticəsində hazırlanan milli neft strategiyasının bir hissəsi olaraq və cənab Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə əsası qoyulan ARDNF, ötən müddət ərzində Azərbaycanın davamlı inkişafına və iqtisadi potensialının möhkəmləndirilməsinə dəyərli töhfələr verən mühüm qurumlardan birinə çevrilmişdir.
Tədbirdə çıxış edən ARDNF-nin İcraçı direktoru İsrafil Məmmədov, Fondun ötən 25 il ərzində keçdiyi inkişaf yolundan, əldə olunmuş mühüm uğurlardan və gələcək planlardan bəhs edərək bildirib ki, “1999-cu ildə əsası qoyulan Dövlət Neft Fondunun hazırkı aktivləri 60 milyard ABŞ dollarını keçərək, ölkə iqtisadiyyatının təxminən 80 faizinə bərabər olmuşdur. Bununla yanaşı, Fondun vəsaitlərinin idarə edilməsindən əldə olunan gəlirlər artıq 15 milyard ABŞ dollarını ötüb. Bu rəqəmlər Dövlət Neft Fondunun uğurlu fəaliyyət modelinə, strateji yanaşmasına və beynəlxalq standartlara əsaslanan risk idarəetmə mexanizminə söykənən investisiya siyasətinə dəlalət edir. Fond, təkcə maliyyə nəticələrini yaxşılaşdırmaqla kifayətlənmir, eyni zamanda, Azərbaycanın qlobal iqtisadi müstəvidə mövqeyini möhkəmləndirən layihələrə investisiya qoymaqla, davamlı inkişafa və gələcək nəsillərin mənafeyinə xidmət edən əsas maliyyə dayaqlarından biri kimi çıxış edir.”
Tədbirdə Fondun müxtəlif struktur bölmə rəhbərləri də çıxış edərək, ARDNF-nin 25 il ərzində əldə etdiyi nailiyyətlərə nəzər salıblar. Çıxışlarda ölkə iqtisadiyyatına dayanıqlı və uzunmüddətli töhfələr vermək məqsədilə həyata keçirilən layihələr, investisiya strategiyaları və idarəetmə prinsipləri ətraflı müzakirə olunub. Gələcək perspektivlərdən danışan çıxışçılar dayanıqlı inkişaf, beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi və qlobal investisiya platformalarında aktiv iştirak kimi prioritet istiqamətləri xüsusilə önə çəkiblər.
Qeyd edək ki, Dövlət Neft Fondu, yaradıldığı gündən bəri həm möhkəm təməlləri, həm də çevik idarəetmə yanaşması ilə ölkənin iqtisadi dayanıqlılığını təmin etməkdə mühüm rol oynayır. Prezident İlham Əliyevin dəstəyi ilə ARDNF bu gün indiki və gələcək nəsillərin mənafeyinə xidmət edən əsas iqtisadi sütunlardan biri kimi fəaliyyətini uğurla davam etdirir.

The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ), celebrating its 25th anniversary this year, convened its Annual Meeting under the theme “From National Wealth to Sustainable Development,” with the participation of its employees. Founded as a cornerstone of the visionary national oil strategy designed by National Leader Heydar Aliyev and further developed under the leadership of President Ilham Aliyev, SOFAZ has, over the past quarter-century, become a vital institution contributing to Azerbaijan’s sustainable development and economic growth.
Speaking at the event, SOFAZ’s CEO, Israfil Mammadov, reflected on the Fund’s transformative journey, highlighting its significant achievements and strategic vision for the future: "Since its establishment in 1999, the State Oil Fund’s assets have grown to exceed USD 60 billion, accounting for nearly 80% of the national economy. Furthermore, revenues generated from the management of the Fund’s assets have surpassed USD 15 billion. These results underline SOFAZ’s successful operational model, strategic foresight, and adherence to international best practices in risk management. Beyond achieving robust financial outcomes, SOFAZ has invested in projects that solidify Azerbaijan’s position in the global economic landscape. As a key financial pillar, it plays a critical role in driving sustainable development and safeguarding the prosperity of future generations."
The meeting also featured presentations by department heads, who provided insights into SOFAZ’s contributions over the past 25 years. Their discussions encompassed the sustainable and long-term contributions to the national economy through strategic projects, investment policies, and governance principles. Looking ahead, speakers emphasized SOFAZ’s commitment to advancing sustainable development, fostering international collaboration, and actively engaging in global investment platforms to expand its impact.
SOFAZ’s pivotal role in ensuring Azerbaijan’s economic stability since its inception was also a key theme of the discussions. With its strong foundation and management approach, supported by the leadership of President Ilham Aliyev, SOFAZ remains steadfast in its mission to serve as one of the primary financial pillars for both current and future generations.