Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunda “Yay Təcrübə Proqramı”na start verilib
11 iyun 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunda (ARDNF) ənənəvi olaraq keçirilən “Yay Təcrübə Proqramı”nın rəsmi açılış mərasimi baş tutub. Fondun gələcək kadr potensialının gücləndirilməsi və gənc mütəxəssislərin hazırlığı baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyan proqram çərçivəsində bu il 1800 müraciətçi arasından müxtəlif mərhələləri uğurla tamamlayan 22 tələbə iştirak hüququ əldə edib.
Tədbir çərçivəsində təcrübəçiləri salamlayan İnsan resursları departamentinin baş mütəxəssisi Rəna Xalikova proqramın məqsəd və vəzifələri, təcrübə müddətində nəzərdə tutulan fəaliyyətlər və gözləntilər barədə ətraflı məlumat verib.
Tədbirin açılışında çıxış edən İnsan resursları departamentinin direktor müavini Ayna Cahandarova ARDNF-də insan kapitalının inkişaf etdirilməsi strategiyası çərçivəsində “Yay Təcrübə Proqramı”nın xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb və tələbələrə peşəkar fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. Risklərin idarəedilməsi departamentinin Alternativ investisiyalar üzrə risklərin idarə edilməsi şöbəsinin müdiri Rəşad Rzayev isə tələbələrə Fonddakı fəaliyyət müddətində qazandığı peşəkar təcrübələri və fərdi inkişafla bağlı tövsiyələrini bölüşüb.
Daha sonra Strateji kommunikasiya şöbəsinin aparıcı mütəxəssisi Elnarə Hüseynova ARDNF-nin tarixi inkişaf yolu, missiya və vəzifələri, həmçinin fəaliyyət istiqamətləri haqqında geniş məlumat verib. İnvestisiya departamentinin Səhmlər və alternativ investisiyalar şöbəsinin meneceri Nigar Əzizova isə ARDNF-nin investisiya fəaliyyəti, aktivlərin strateji bölgüsü və ESG (Ətraf Mühit, Sosial və İdarəetmə) prinsiplərinin investisiya portfelinə inteqrasiyası mövzusunda ətraflı təqdimatla çıxış edib.
Proqramın mentorları öz çıxışlarında təcrübəçilərə səkkiz həftə ərzində davamlı dəstək göstərəcəklərini ifadə edərək gənclərə uğurlar arzulayıblar.
Ötən ilin təcrübə proqramı iştirakçılarından biri olan və hazırda ARDNF-nin İnformasiya sistemləri və rəqəmsal əməliyyatlar departamentində Proqram təminatları üzrə inzibatçı vəzifəsində çalışan Mustafa Əhmədov proqramın onun peşəkar inkişafındakı rolundan danışaraq təcrübələrini tələbələrlə bölüşüb.
Qeyd edək ki, iki ay müddətində davam edəcək proqram çərçivəsində iştirakçılar ARDNF-nin İnvestisiya, İnvestisiyalarda əməliyyatlar, Risklərin idarəedilməsi, İnsan resursları, Mühasibat uçotu, Hüquq, İnformasiya sistemləri və rəqəmsal əməliyyatlar, həmçinin İnformasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizliyin idarəedilməsi kimi fərqli struktur bölmələrdə real iş mühitində iştirak edərək müvafiq sahələr üzrə praktiki vərdiş və bacarıqlar əldə edəcəklər.

SOFAZ started the "Summer Internship Program"
On June 11, 2025, the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) officially launched its traditional "Summer Internship Program." This initiative plays a significant role in strengthening the Fund's future talent pipeline and preparing young specialists. This year, 22 students were selected to participate in the program out of 1,800 applicants who successfully completed several selection stages.
During the opening ceremony, Rena Khalikova, Senior Specialist at the Human Resources Department, welcomed the interns and provided comprehensive details about the program’s objectives, planned activities, and expectations.
Ayna Jahandarova, Deputy Director of the Human Resources Department, emphasized the special importance of the Summer Internship Program within SOFAZ's strategy for developing human capital and wished the participants success in their professional journeys. Rashad Rzayev, Head of the Alternative Investments Risk Management Division of the Risk Management Department, shared valuable insights and personal experiences gained at SOFAZ, offering practical advice for professional and personal growth.
Subsequently, Elnara Huseynova, Lead Specialist at the Strategic Communication Division, presented an overview of SOFAZ’s historical development, mission, objectives, and key operational directions. Nigar Azizova, Portfolio Manager at the Equities and Alternative Investments Division of the Investment Department, delivered a detailed presentation on SOFAZ's investment activities, strategic asset allocation, and the integration of ESG (Environmental, Social, and Governance) principles into the Fund’s investment portfolio.
Program mentors, in their addresses, assured continuous support to the interns over the upcoming eight weeks and extended their best wishes for success.
Mustafa Ahmadov, a former participant of the internship program who currently works as a Software Administrator at SOFAZ’s Information Systems and Digital Operations Department, mentioned the critical role the internship played in his professional development and shared his experiences with the new interns.
Over the next two months, the participants will gain practical experience and develop essential skills by actively engaging in various departments, including Investments, Investment Operations, Risk Management, Human Resources, Accounting, Legal, Information Systems and Digital Operations, and Information Security.